Camelia Bogdan a pierdut un nou proces. Afirmațiile false ale judecătoarei au creat un „prejudiciu moral“ pentru Grivco
Publicat acum 8 ore si 56 minute
Infecțiile nosocomiale sunt cele pe care pacientul le dobândește în timpul spitalizării. De ce plecăm bolnavi după o internare?
Toate detaliile le-a dat epidemiologul Sergiu Tashinschi, la emisiunea ”Sfat de sănătate”, cu Andreea Cigolea.
”Sunt două cauze mari. Cauzele ce țin de pacient (endogene) sau cauze exogene. Factorii ce țin de pacient depind de starea de sănătate a pacientului și de imunitate. Cauzele exogene care țin de personalul medico-sanitar ce țin de activitatea ce se desfășoară în acele spitale”, a spus Tașinschi.