Funcţionarii din Senat şi Camera Deputaţilor, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului
Publicat acum 2 ore si 3 minute
Studenții vor beneficia de călătorii gratuite cu trenul, indiferent de vârstă, a decis miercuri Senatul.
Până acum puteau circula gratuit cu trenul doar studenții de până la 26 de ani.
“Studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă (licenţă, master, doctorat), în instituţiile de învăţământ superior acreditate, indiferent de vârstă, beneficiază de gratuitate la transportul feroviar intern. Instituţiile de învăţământ superior acreditate poartă responsabilitatea legală asupra distribuirii legitimaţiilor de student pentru gratuitate la transport, precum şi asupra eliberării adeverinţelor care să ateste calitatea de student”, se arată în propunerea legislativă, conform stirileprotv.