Se modifică din nou Codul Rutier. În ce situație șoferii nu ar mai fi obligați să prezinte actele la cererea Poliției Rutiere
Publicat acum 13 ore si 0 minute
Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat marţi, la trei ani de la tragedia din Colectiv, că acel eveniment a fost un semnal clar în ceea ce înseamnă măsurile de intervenţie.
„Tragedia de la Colectiv a reuşit să ne ofere un semnal clar în ceea ce înseamnă măsurile de intervenţie în astfel de situaţii de criză, de tragedii şi principalele instituţii, mă refer aici în special la Inspectoratul de Stat, a asimilat învăţăminte în urma acestei tragedii şi sper să fim mai bine pregătiţi”, a spus Călin Popescu Tăriceanu.
În urma tragediei din clubul Colectiv, 65 de oameni au murit şi peste 100 au fost afectaţi pe viaţă.