Un tablou de Picasso, evaluat la 1 milion de euro, va fi vândut unui norocos la prețul de 100 de euro
Publicat acum 1 ora si 0 minute
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a supraviețuit la cel puțin trei tentative de asasinat în ultimele zile, relatează Times, citat de SkyNews.
Jurnaliștii susțin că mercenari din gruparea paramilitară Wagner și din forțele speciale cecene au fost trimiși pentru a-l „elimina” pe Zelenski.
Cu toate acestea, se crede că Ucraina a fost informată despre aceste planuri de către membri ai Serviciului Federal de Securitate al Rusiei.
The Times mai susține că Grupul Wagner a suferit pierderi în timpul misiunilor, iar o sursă a spus că este „straniu” faptul că echipa de securitate a lui Zelenski este atât de bine informată.
O încercare a fost oprită sâmbătă, Ucraina afirmând că asasinii ceceni au fost „eliminați” la periferia Kievului.