Antena 3 CNN Economic Auto Stellantis vrea să producă anvelope din coji de ouă pentru a reduce poluarea

Stellantis vrea să producă anvelope din coji de ouă pentru a reduce poluarea

R.M.
1 minut de citit Publicat la 14:58 18 Feb 2025 Modificat la 14:58 18 Feb 2025
anvelope
Procesul presupune încălzirea cojilor de ouă la temperaturi ridicate pentru a obține o pudră fină, utilizată apoi în cauciuc / sursă foto: Getty Images

Stellantis, producător franco-italian-american de automobile, a depus un brevet pentru o tehnologie inovatoare care folosește coji de ouă în producția de anvelope. Scopul este de a reduce impactul acestora asupra mediului, înlocuind materialele tradiționale utilizate ca umplutură, notează greencarreports.

Această metodă ar putea scădea rezistența la rulare cu până la 20%, îmbunătățind totodată aderența pe suprafețe umede. Procesul presupune încălzirea cojilor de ouă la temperaturi ridicate pentru a obține o pudră fină, utilizată apoi în cauciuc.

În prezent, anvelopele conțin negru de fum și silice, două materiale care, prin uzură, ajung în aer sub formă de particule poluante. Stellantis propune înlocuirea lor cu oxid de calciu, obținut printr-un proces de calcinare a cojilor de ouă.

Compania extrage oxid de calciu din aceste deșeuri, înlocuind parțial materialele poluante utilizate în prezent.

Acestea sunt spălate, apoi încălzite la peste 900°C, transformând carbonatul de calciu în oxid de calciu. Materialul rezultat este măcinat și integrat în compoziția anvelopelor.

Deși ideea este promițătoare, nu este sigur dacă va deveni viabilă la scară largă. În prezent, procesul este dezvoltat de un producător auto, nu de o companie specializată în anvelope, ceea ce ar putea întârzia adoptarea pe piață.

Între timp, și alți producători caută soluții sustenabile. De exemplu, Bridgestone a lansat anvelope pentru Audi E-Tron GT, fabricate din 55% materiale reciclate și regenerabile.

×
x close