Prada a început negocierile pentru a cumpăra brandul de modă Versace de la compania americană Capri Holdings la un preț care ar depăși 1,5 miliarde de dolari, potrivit The Guardian. Compania italiană și cea americană ar putea ajunge la o înțelegere pentru Versace chiar în această lună, deși discuțiile s-ar putea încheia cu un eșec, potrivit Bloomberg, întrucât suma pe care e dispusă să o dea Prada ar reprezenta o pierdere pentru Capri Holdings, care a achiziționat Versace în 2018 pentru suma de 2,1 miliarde de dolari.
O înțelegere ar aduce Versace din nou sub conducere italiană și ar întări Prada, care încearcă să țină pasul cu compania franceză LVMH, care deține branduri de lux precum Louis Vuitton, Moët & Chandon și Hennessy.
Prada a fost fondat în 1913 în Milano de Mario Prada, dar este condusă din 1970 de nepoata lui, Miuccia Prada. Capri Holdings a fost cunoscut anterior sub numele de Michael Kors, dar a fost redenumită după ce brandul american a achiziționat Jimmy Choo în 2017 și apoi Versace în 2018.
1,5 milioane de dolari pentru Versace
O vânzare la prețul de 1,5 miliarde de dolari ar fi o pierdere pentru Capri. Michael Kors a cumpărat Versace cu 2,1 miliarde de dolari, dar brandul italian a avut încasări mai mici în ultimii ani.
De pildă, luna aceasta Capri a anunțat vânzări de 193 de milioane de dolari pentru Versace în ultimele trei luni ale anului 2024, cu 15% mai puțin decât aceași perioadă a anului 2023.
Compania Capri a spus că este optimistă cu privire la potențialul de creștere pe termen lung al Versace, dar previziunile arată că vânzările vor scădea de la 810 milioane de dolari în acest an financiar la 800 de milioane în următorul an. Însă, compania estimează că vânzările vor crește la 900 de milioane de dolari până în 2028 și la 1,5 miliarde pe termen mai lung.
Agenția S&P Global Ratings a retrogradat datoria Capri în februarie. Presiunile privind performanța și împrumuturile ridicate ar putea pune probleme în plata datoriilor companiei, a explicat agenția de rating.
Capri a primit o lovitură dură în 2024, după ce Comisia de Comerț a SUA, care reglementează și competiția între companii, a blocat în instanță preluarea Capri de către Tapestry, compania mamă a brandului Coach.
La săptămâna modei de la Milano, șefa Prada, Miuccia Prada, a spus că înțelegerea Versace e pe „masă”. Prada a primit acces la datele financiare și cifrele de vânzări ale Versace, potrivit Bloomberg. Rămâne de văzut dacă brandul va rămâne sub conducerea Donatellei Versace, designerul firmei de la moartea fratelui ei Gianni în 1997.
