Antena 3 CNN Externe Casa Albă: Trump vrea să facă pace în Ucraina pentru a ajunge în rai

Casa Albă: Trump vrea să facă pace în Ucraina pentru a ajunge în rai

A.I.
1 minut de citit Publicat la 21:46 19 Aug 2025 Modificat la 21:51 19 Aug 2025
Donald Trump Karoline Leavitt
Donald Trump a spus într-un interviu că vrea să ajungă în rai făcând pace în Ucraina iar purtătoarea sa de cuvânt, Karoline Leavitt (foto, dreapta) i-a reconfirmat intenția. Foto: Profimedia Images / Hepta

Interviul acordat de președintele american Donald Trump postului Fox News, după seria de întâlniri de luni, de la Casa Albă, i-a contrariat pe unii jurnaliști și cetățeni, după ce liderul de la Washington a părut îmbrățișeze o perspectivă religioasă vizavi de pacea în Ucraina.

Sky News amintește că Trump a spus la un moment dat:

„Dacă pot salva 7.000 de oameni pe săptămână de la moarte, cred că este destul de... Vreau să încerc să ajung în rai, dacă este posibil, pentru că am auzit că nu mă descurc prea bine. Sunt chiar pe nivelul de jos. Dar dacă voi putea ajunge în rai, acesta va fi unul dintre motive”.

Cei care cred că președintele american a fost ironic invocă faptul că Trump, notoriu pentru modul bombastic în care își popularizează pretinsele succese politice, diplomatice și economice, n-ar folosi argumentele adversarilor și n-ar spune că „nu se descurcă prea bine" altfel decât în glumă.

Însă fie purtătoarea de cuvânt de la Casa Albă n-are simțul umorului, fie n-a dorit să-și contrazică șeful nici măcar în glumă.

Răspunzând, marți, reporterilor, Karoline Leavitt a declarat că Trump a fost serios atunci când a spus că vrea să aducă pacea în Ucraina pentru a ajunge în rai.

„Cred că președintele a vorbit serios. Cred că președintele vrea să ajungă în rai, așa cum sper că vrem cu toții aflați în această sală”, a afirmat ea.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close