Antena 3 CNN Externe Donald Trump a retras protecția Secret Service pentru Kamala Harris

Donald Trump a retras protecția Secret Service pentru Kamala Harris

Robert Kiss
<1 minut de citit Publicat la 15:59 29 Aug 2025 Modificat la 15:59 29 Aug 2025
colaj trump harris
Kamala Harris rămâne fără protecția Secret Service. Foto: Colaj Profimedia Images

Donald Trump i-a revocat protecția din partea Serviciului Secret fostei vicepreședinte și candidate democrate la președinție în 2024, Kamala Harris, potrivit unui document obținut de CNN.

Scrisoarea, datată joi și intitulată „Memorandum pentru Secretarul Securității Interne”, instruiește Serviciul Secret să „întrerupă orice proceduri legate de securitate dincolo de cele impuse de lege” începând cu 1 septembrie 2025.

Conform legii federale, foștii vicepreședinți au dreptul să beneficieze de protecție din partea Serviciului Secret timp de șase luni după ce părăsesc funcția.

Pentru Harris, acea perioadă s-a încheiat pe 21 iulie. Cu toate acestea, CNN relatează că protecția sa a fost prelungită pentru încă un an în baza unei directive nedivulgate, semnate de președintele de atunci, Joe Biden, înainte de a părăsi funcția.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close