
Fiul lui Benjamin Netanyahu, Yair, l-a înjurat pe președintele francez, Emmanuel Macron, recent după ce președintele francez a vorbit de posibilitatea ca Franța să recunoască oficial statul palestinian – „Să te ia dracu’”, i-a scris, pe Twitter, Yair Netanyahu președintelui francez, conform Euronews.
Mesajul lui Yair Netanyahu a venit ca răspuns la o postare a lui Emmanuel Macron, în care președintele francez și-a anunțat susținerea pentru „un stat palestinian fără Hamas” și pentru „acționarea în vederea unui soluții politice cu două state” în Israel și Palestina.
„Susțin dreptul legitim al palestinienilor să aibă un stat și pace, așa cum sprijin și dreptul israelienilor să trăiască în pace și securitate, amândouă popoarele recunoscute de vecinii lor”, a scris președintele Emmanuel Macron pe Twitter.
După această insultă, mesajul lui Yair Netanyahu a continuat – „Da și independenței Noii Caledonii! Da independenței Polineziei Franceze! Da independenței Corsicăi! Da independenței Țării Bascilor! Da independenței Guineei Franceze”.
Este foarte probabil că Yair Netanyahu a confundat un alt teritoriu francez, Guiana Franceză, din America de Sud, cu statul african Guineea. Guineea este independentă din 1958.
Mesajul insultător al fiului lui Netanyahu vine după ce Emmanuel Macron a anunțat, la Paris, recent, că intenționează să recunoască statul palestinian în luan iunie.
„Obiectivul nostru este ca, la un moment dat, în iunie, să conducem o conferință cu Arabia Saudită în care să finalizăm recunoașterea reciprocă”, a spus Macron.
„O voi face pentru că eu consider că de la un punct încolo este ceva drept și vreau și să particip la o dinamică colectivă care să le permită tuturor celor care apără Palestina să recunoască și Israelul, mulți dintre ei încă nu o fac”, a adăugat el.
Premierul Netanyahu l-a criticat și el pe Macron
Nu doar Yair, dar și Benjamin Netanyahu a criticat spusele lui Macron, chiar dacă oficialul israelian nu l-a înjurat sau insultat pe liderul francez.
Liderul israelian i-a reproșat lui Macron că face o „greșeală gravă” prin promovarea ideii unui stat palestinian „care ar pune în pericol existența Israelului” și a vorbit și el de mișcările de independență din Corsica, Noua Caledonia și Guiana franceză.
„Preşedintele Macron face o greşeală gravă continuând să promoveze ideea unui stat palestinian în inima ţării noastre - un stat a cărui singură aspiraţie este distrugerea Israelului”, a scris, duminică, Benjamin Netanyahu pe Twitter.
„Nu ne vom pune în pericol existenţa pentru iluzii care sunt deconectate de realitate”, a declarat Netanyahu.
„Nu vom accepta lecţii de morală despre crearea unui stat palestinian care ar pune în pericol existenţa Israelului, de la cei care se opun independenţei Corsicii, Noii Caledonii, Guyanei Franceze şi a altor teritorii, a căror independenţă nu ar ameninţa Franţa în niciun fel”, a adăugat el.
Totuși, Netanyahu a refuzat să susțină insultele fiului său.
„Ca orice cetăţean, el are dreptul la opinia sa personală, deşi tonul răspunsului său la postarea preşedintelui Macron care cere crearea unui stat palestinian este inacceptabil pentru mine”, a spus el, referindu-se la postarea fiului său.