
O echipă elveţiană lucrează la un proiect pentru curăţarea orbitei Pământului. Proiectul ClearSpace-1 este sprijinit de Agenţia Spaţială Europeană (ESA) şi va începe cu "înlăturarea de pe orbită a satelitului european PROBA-1 lansat în 2001", afirmă ESA.
O echipă din Renens, Elveţia, încearcă curăţarea orbitei de resturile de sateliţi rămase în spaţiu. Potrivit HotNews, aproximativ 35.000 de fragmente de deşeuri spaţiale orbitează Pământul, iar numărul acestora creşte rapid odată cu lansările noilor sateliţi. ClearSpace-1 are ca scop înlăturarea de pe orbită a satelitului PROBA-1, lansat în 2001 cu sprijinul ESA, proiect finanţat printr-un contract de 86 de milioane de euro.
Misiunea este programată pentru 2028, iar aceasta constă în prinderea, încetinirea şi direcţionarea către atmosfera terestră a primului satelit autonom trimis de Europa, arzând ulterior deasupra punctului Nemo, în Oceanul Pacific de Sud, notează sursa citată.
Startup-ul ClearSpace colaborează şi cu Omega, celebrul producător de ceasuri elveţiene, cunoscut pentru legătura sa cu explorarea spaţială. CEO-ul Omega, Raynald Aeschlimann, a subliniat că parteneriatul reflectă valorile comune ale celor două entităţi, inclusiv precizia şi inovaţia. Misiunea ClearSpace marchează un prim pas important în crearea unui mediu orbital mai sigur şi mai curat pentru viitoarele generaţii de exploratori spaţiali.