"Această tragedie ia o dimensiune total de neimaginat", a afirmat Angela Merkel, într-o scurtă declaraţie de presă făcută la Berlin şi preluată de AFP.
Anterior, procurorul francez Brice Robin implicat în dosarul tragediei aviatice de marţi a declarat joi că, în urma analizei faptelor petrecute în cabina avionului Airbus de tip A320, copilotul german ar fi lăsat intenţionat aparatul să se prăbuşească. Versiunea procurorului francez a fost considerată ''plauzibilă'' de ministrul german al transporturilor, Alexander Dobrindt.
Citeşte şi:
Cum a fost posibil ca pilotul să rămână BLOCAT în afara carlingii. Ipoteze şi proceduri standard în cazul tragediei aviatice din Alpii francezi
Procedurile de pilotaj, schimbate în urma tragediei din Franţa. Regula, în vigoare în SUA, ar fi putut salva de la moarte cele 150 de victime
Ştiri video recomandate