Ministrul britanic pentru afaceri externe, David Lammy, s-a autoreclamat la autoritatea de supraveghere a mediului după ce a mers la pescuit cu JD Vance, fără licența necesară, în timpul vizitei vicepreședintelui SUA în Marea Britanie.
Săptămâna trecută, Lammy l-a găzduit pe Vance și familia acestuia la Chevening House, în Kent, unde cei doi au pescuit pe lacul privat al proprietății. În Anglia și Țara Galilor, pescarii cu vârsta de 13 ani și peste trebuie să dețină o licență de pescuit pentru speciile de apă dulce, precum crapul. Lammy nu a prins niciun pește, dar „toți copiii mei au prins”, a declarat Vance, potrivit The Guardian.
Ministerul de Externe a explicat că „o scăpare administrativă” a făcut ca licențele să nu fie obținute în prealabil. Lammy le-a cumpărat imediat ce a aflat de problemă și a trimis o scrisoare Agenției pentru Mediu (EA) pentru a recunoaște încălcarea. „De asemenea, le-a mulțumit pentru munca depusă în protejarea resurselor piscicole ale Marii Britanii”, a precizat un purtător de cuvânt al ministerului.
Agenția a confirmat că licențele au fost achiziționate ulterior. Toți peștii prinși în timpul vizitei au fost eliberați înapoi în apă.
Partida de pescuit a făcut parte dintr-un tur mai amplu al Regatului Unit, în timpul căruia Vance își petrece vacanța în Cotswolds alături de soția sa, Usha, și cei trei copii. Vizita a combinat momentele în familie cu întâlniri politice private și cu o prezență puternică a forțelor de securitate, neobișnuită pentru zona rurală liniștită din Oxfordshire.
Sejurul lui Vance la Dean Manor, o reședință georgiană din secolul al XVIII-lea, ar fi fost aranjat de fostul ministru de finanțe George Osborne și a determinat închiderea unor drumuri, instalarea unor puncte de control ale poliției și amenajarea unui heliport temporar. Proprietarii imobilului, Pippa și Johnny Hornby, și-au cerut ulterior scuze localnicilor pentru „circusul” creat de măsurile de securitate ale vicepreședintelui.
În localitatea Charlbury, la mică distanță, protestatarii din coaliția Stop Trump au organizat un eveniment intitulat „Vance not welcome”, la care au participat aproximativ 100 de persoane cu pancarte și prăjituri ce ironizau politicianul republican. Unele mesaje vizau pozițiile lui Vance privind avortul și drepturile LGBTQ+.
Pe lângă întâlnirea cu Lammy, Vance a avut discuții informale cu membri de rang înalt ai Partidului Conservator, inclusiv cu Robert Jenrick, ministrul-umbra al justiției, și Chris Philp, ministrul-umbra de interne. De asemenea, a participat la un mic dejun cu Nigel Farage. Potrivit oficialilor americani și britanici, dialogul cu Lammy a abordat subiecte precum Ucraina, Gaza, comerțul și îngrijorările Washingtonului față de anumite aspecte ale legislației britanice, inclusiv Online Safety Act.
Ministerul de Externe a transmis că Lammy și Vance au avut o întâlnire „caldă și constructivă”. Vance l-a descris pe ministrul britanic de externe drept un bun prieten și „o gazdă extrem de amabilă”, în ciuda faptului că acesta nu a prins niciun pește.