Antena 3 CNN Externe Noi explozii la Kiev, unde rușii au atacat din nou cu rachete balistice și drone. Câte rachete au reușit ucrainenii să doboare

Noi explozii la Kiev, unde rușii au atacat din nou cu rachete balistice și drone. Câte rachete au reușit ucrainenii să doboare

M.L.
<1 minut de citit Publicat la 11:30 22 Aug 2026 Modificat la 11:30 22 Aug 2026
pompier Kiev
Urmările unui bombardament din Kiev. Foto: Profimedia Images

Rusia a atacat din nou Kievul cu rachete balistice, în seara zilei de vineri spre sâmbătă. Bombardamentele au survenit la două zile după atacul masiv cu rachete balistice și drone asupra Kievului, în urma căruia cel puțin 15 persoane au fost ucise și alte câteva zeci rănite, informează The Kyiv Independent.

Mai multe explozii au fost auzite în regiunea Kiev.

Statul Major al armatei ucrainene a anunțat că rușii au folosit în ultimul atac rachete balistice Iskander-M, rachete S-400 și rachete de croazieră KH-31/K-59.

Rachetele au fost trase din regiunile Kursk, Briansk, Belgorod și lansate din aer de avioane, deasupra Mării Negre.

„Rușii au mai folosit muniții Bandera (o rachetă de croazieră de mici dimensiuni - n.r.) și 217 drone de atac de tip Shahed, din care peste 50 cu reacție, trase dinspre regiunile Kursk, Orel, Milerovo, Primorsko-Ahtarsk (aflate în Federația Rusă) și Donețk și peninsula Crimeea”, a precizat armata ucraineană.

„Direcțiile principale de atac” ale rușilor au fost regiunile Kiev și Odesa, a mai arătat Statul major al armatei ucrainene.

Ucrainenii au anunțat că au reușit să doboare 3 rachete Kh-31, lansate de pe avioanele ruse, 6 rachete „Bandera” și 182 de drone.

×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Longevity Magazine

TOP articole
Parteneri
x close