Antena 3 CNN Formula 1 Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite la Formula 1, în direct la Antena 3 CNN

Max Verstappen, campionul mondial de la Red Bull, a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite la Formula 1, în direct la Antena 3 CNN.

de Redacția Antena 3 CNN    |    09 Mar 2024   •   20:27

În a doua cursă a sezonului de Formula 1, Max Verstappen a reuşit să se impună pe circuitul de la Jeddah, în Marele Premiu al Arabiei Saudite, după ce a plecat din pole position.

Sergio Perez (Red Bull) s-a clasat pe locul doi, iar podiumul a fost completat de Charles LeClerc (Ferrari).

LeClerc a fost şi cel care a înregistrat cel mai rapid tur pe circuitul de la Jeddah, reuşind în turul 50 să obţină timpul 1:31.632, pentru care a obţinut un punct în plus în rezultatele finale.

10. Nico Hulkenberg (HAAS Ferrari) | +76.996 | +1 punct

După primele două curse din acest sezon, în clasamentul constructorilor, Red Bull Racing Honda RBPT conduce detaşat cu 87 de puncte, fiind urmată de Ferrari cu 49 de puncte, McLaren Mercedes cu 28 de puncte, Mercedes cu 26 de puncte, Aston Martin ARAMCO Mercedes cu 13 puncte şi HAAS Ferrari cu un punc.