Antena 3 CNN Life Lumea animalelor ASPA prinde câinii fără stăpân cu un nou țarc-capcană, ca să nu îi sperie

ASPA prinde câinii fără stăpân cu un nou țarc-capcană, ca să nu îi sperie

Anamaria Nedelcoff
2 minute de citit Publicat la 11:06 06 Aug 2025 Modificat la 11:06 06 Aug 2025
tarc aspa main
ASPA face apel la bucureșteni să nu intervină asupra acestor țarcuri și să nu le deschidă porțile. sursa foto: Facebook / ASPA

Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) a anunțat implementarea unei metode moderne și non-traumatice de capturare a câinilor fără stăpân, prin utilizarea unui țarc-capcană construit special pentru a reduce stresul animalelor și a crește eficiența intervențiilor, notează Agerpres.

„Echipajele de intervenţie ASPA folosesc o metodă nouă de capturare a câinilor fără stăpân, non-traumatică, menită să reducă stresul animalelor şi să crească eficienţa intervenţiilor: ţarcul-capcană. Construit de colegii noştri din adăposturi, acest sistem permite capturarea simultană a mai multor câini, fără a-i speria”, a transmis instituția.

ASPA face apel la bucureșteni să nu intervină asupra acestor țarcuri și să nu le deschidă porțile.

„Este un echipament ASPA, semnalizat corespunzător, şi face parte dintr-un plan de intervenţie controlat. Ţarcul este monitorizat de la distanţă, pentru a ne asigura că totul se desfăşoară în condiţii de siguranţă, atât pentru animale, cât şi pentru cetăţeni. După capturare, câinii sunt transportaţi în siguranţă în adăposturile noastre, unde beneficiază de evaluare medicală şi de îngrijiri corespunzătoare şi sunt promovaţi pentru adopţie”, a precizat ASPA.

Instituția reamintește că sterilizarea câinilor de rasă comună este obligatorie, iar nerespectarea acestei prevederi se sancționează cu amenzi cuprinse între 5.000 și 10.000 de lei.

Pentru a veni în sprijinul proprietarilor, ASPA derulează o campanie de sterilizare și microcipare gratuită a câinilor de rasă comună cu stăpân. Programările se pot face la numărul 0743.204.942, de luni până vineri, între orele 09:00 și 16:00.

Printre cabinetele partenere se numără Vet 4 Life (Str. Matei Voievod nr. 55, sector 2), iar pe 16 și 17 august clinica mobilă Hands & Paws va efectua sterilizări la sediul ASPA din Șos. Olteniței nr. 169.

Tot recent, instituția a anunțat finalizarea lucrărilor la padocul 3 interior din adăpostul ASPA Bragadiru. Exteriorul fusese reabilitat anul trecut.

„Acum am înlocuit instalaţia electrică, ţarcurile au fost refăcute complet, pereţii au fost reparaţi şi văruiţi, tot interiorul a fost dezinfectat şi igienizat şi montăm şi un sistem cu boxe pentru muzică. (...) Ne ocupăm treptat de toate padocurile adăpostului, pentru a le oferi câinilor mai mult confort, protecţie şi un spaţiu mai prietenos până îşi vor găsi o familie. Vă reamintim că blănoşii de la ASPA Bragadiru au nevoie de voi. Vă aşteptăm să-i cunoaşteţi şi să le oferiţi o şansă la o viaţă fericită”, a transmis ASPA.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close