Preşedintele Klaus Iohannis a declarat luni, la Bruxelles, că speră ca următoarea campanie electorală să ducă la alegerea unui şef de stat proeuropean.
„Fiecare candidat are şansa lui, dar trebuie să o folosească. Pentru asta se face campanie electorală şi sper ca această campanie să ducă la o alegere care dă României un preşedinte care menţine linia europeană şi care duce România mai departe, spre dezvoltare”, a afirmat Iohannis.
Iohannis a vorbit și despre alegerile anulate la finalul anului trecut.
„Eu cred că foarte multă lume se simte enervată de faptul că aceste alegeri nu au dat un rezultat. Cu toții ne-am așteptat să avem un nou președinte, eu să predau mandatul și lucrurile să meargă mai departe. Din păcate nu a fost așa și acum trebuie să ne pregătim foarte serios pentru alegerile ce urmează”, a mai declarat Klaus Iohannis.
Despre demisie, Iohannis a spus că nu va demisiona și că va pleca „oricum, peste câteva luni”. El a argumentat că în Constituție scrie că trebuie să rămână în funcție până va preda mandatul președintelui care va fi ales.
Şeful statului participă la Consiliul informal al liderilor UE pe teme de apărare.