Antena 3 CNN Politică Lider PSD, despre variantele partidului: Care Opoziție? Scaunele? Care ne-au colorat harta în galben? Să negociem pozitiv

Lider PSD, despre variantele partidului: Care Opoziție? Scaunele? Care ne-au colorat harta în galben? Să negociem pozitiv

G.M.
1 minut de citit Publicat la 13:58 23 Mai 2025 Modificat la 13:58 23 Mai 2025
Lia Olguta Vasilescu si Sorin Grindeanu hepta
Lia Olguța Vasilescu alături de Sorin Grindeanu. Foto: Hepta

Primarul Buzăului Constantin Toma a declarat vineri la Antena 3 CNN că actuala conducere a PSD "care este vechea conducere", trebuie să apuce de treabă și să negocieze pozitiv. El a opinat că Sorin Grindeanu a dovedit la Transporturi, în timp ce "restul sunt cu plusuri și cu minusuri".

Întrebat despre condițiile puse de PSD pentru a intra la guvernare, în care social-democrații spuneau că nu vor să fie sac de box, Toma a răspuns: "Care sac de box? Actuala conducere, care este vechea conducere, trebuie să apuce de treabă. Căruța asta nu poate fi să funcționeze decât cu patru roți: trei de dreapta, una de stânga. Sunt lucruri de făcut".

Întrebat despre varianta ca PSD să intre în Opoziție, Toma a spus: "Care opoziție? Scaunele? Fotoliile Opoziție sunt ocupate deocamdată de AUR. Ne-au luat și ne-au și colorat harta în galben. Cu puține excepții. Unde erau hărțile roșii? Acele județe acuma sunt galbene. Ne-au ocupat și băncile din Opoziție. Unde să ne ducem? Nu mai e nicio ieșire decât la guvernare. Să pui umărul și să să încerci să să scoți țara din această criză". 

El l-a apreciat pe Sorin Grindeanu, actualul președinte interimar al PSD, pentru mandatul la Transporturi, unde "chiar a făcut treabă bună".

"Actuala conducere a partidului trebuie să intre foarte serios la treabă, să negocieze pozitiv: haideți să vedem ce putem face. Uite, pentru postul ăsta de ministru al Transporturilor deja avem un om bun, care a dovedit, care se numește domnul Grindeanu. Uite, am mai putea lua două-trei ministere. Venim cu oamenii cei mai buni și ajutăm și noi".

Întrebat care ar fi acele doua - trei ministere pe care ar putea să le primească PSD, Toma a spus: "Acuma s-a detașat într-adevăr Sorin Grindeanu, restul cu plusuri și cu minusuri, binențeles. "

El a refuzat să nominalizeze alți miniștri: "Sunt și eu pe cracă. Tac din gură, spun numai că trebuie să intrăm, este important să fim acolo."

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close