Antena 3 Show Showbiz Avatar, The Hurt Locker şi Ingloriuous Basterds favorite la Oscar. Vezi nominalizările

Avatar, The Hurt Locker şi Ingloriuous Basterds favorite la Oscar. Vezi nominalizările

02 Feb 2010   •   16:16
Avatar, The Hurt Locker şi Ingloriuous Basterds favorite la Oscar. Vezi nominalizările
Sursa foto: oscar

Premiile Oscar intră pe ultima sută de metri, după ce marţi au fost anunţate nominalizările, în timpul unei conferinţe de presă care a avut loc la Los Angeles.

În premieră, anul acesta, la categoria cel mai bun film se luptă zece pelicule.

Filmele Avatar şi The Hurt Locker par să fie favoritele juriului. Ele au primit, fiecare, câte nouă nominalizări, printre care cele pentru cel mai bun film şi cel mai bun regizor. Lupta se va da, aşadar, între James Cameron şi fosta sa soţie, Kathryn Bigelow, regizoarea peliculei The Hurt Locker.

Filmul Inglorious Basterds al lui Tarantino a obţinut opt nomnializări, fiind urmat de Precious şi Up in the air, fiecare cu câte şase.



Iată lista nominalizărilor la Oscar:

Cel mai bun film:

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up In The Air

Cel mai bun regizor:

James Cameron pentru "Avatar"
Kathryn Bigelow pentru "The Hurt Locker"
Lee Daniels pentru "Precious"
Quentin Tarantino pentru "Inglourious Basterds"
Jason Reitman pentru "Up in the Air"

Cel mai bun actor într-un rol principal:

Jeff Bridges (Crazy Heart)
George Clooney(Up in the Air)
Colin Firth (A Single Man)
Morgan Freeman (Invictus)
Jeremy Renner (The Hurt Locker)

Cea mai bună actriţă într-un rol principal:

Sandra Bullock (The Blind Side)
Helen Mirren (The Last Station)
Carey Mulligan (An Education)
Gabourey Sidibe (Precious)
Meryl Streep (Julie & Julia)

Cel mai bun actor în rol secundar:

Matt Damon (Invictus)
Woody Harrelson (The Messenger)
Christopher Plummer (The Last Station)
Stanley Tucci (The Lovely Bones)
Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Penelope Cruz (Nine)
Vera Farmiga (Up in the Air)
Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
Anna Kendrick (Up in the Air)
Mo'Nique (Precious)

Cel mai bun film de animatie:

"Coraline?
"Fantastic Mr. Fox?
"The Princess and the Frog?
"The Secret of Kells?
?Up?

Cel mai bun film străin:

?Ajami? Israel
?El Secreto de Sus Ojos? Argentina
"The Milk of Sorrow? Peru
?Un Prophète? Franţa
?The White Ribbon? Germania

Cel mai bun scenariu original:

Mark Boal: The Hurt Locker
Quentin Tarantino: Ingloourious Basterds
Alessandro Camon şi Oren Moverman: The Messenger
Joel Coen şi Ethan Coen: A Serious Man
Bob Peterson, Pete Docter: Up

Cel mai bun scenariu adaptat:

Neill Blomkamp şi Terri Tatchell: District 9
Nick Hornby: An Education
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche: In the Loop
Geoffrey Fletcher: Precious: Based on the Novel ?Push? by Sapphire
Jason Reitman şi Sheldon Turner: Up in the Air

Cea mai bună regie artistică:

Rick Carter şi Robert Stromberg: Avatar
Dave Warren şi Anastasia Masaro: The Imaginarium of Doctor Parnassus
John Myhre: Nine
Sarah Greenwood: Sherlock Holmes
Patrice Vermette: The Young Victoria

Cea mai bună imagine:

Mauro Fiore: Avatar
Bruno Delbonnel: Harry Potter and the Half-Blood Prince
Barry Ackroyd: The Hurt Locker
Robert Richardson: Inglourious Basterds
Christian Berger: The White Ribbon

Costume:

Janet Patterson: Bright Star
Catherine Leterrier: Coco before Chanel
Monique Prudhomme: The Imaginarium of Doctor Parnassus
Colleen Atwood: Nine
Sandy Powell: The Young Victoria

Cel mai bun documentar:

Anders Østergaard şi Lise Lense-Møller: Burma VJ
The Cove
Robert Kenner şi Elise Pearlstein: Food, Inc.
Judith Ehrlich şi Rick Goldsmith: The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Rebecca Cammisa: Which Way Home

Cel mai bun documentar scurt metraj:

Jon Alpert şi Matthew O?Neill: China?s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
Daniel Junge şi Henry Ansbacher: The Last Campaign of Governor Booth Gardner
Steven Bognar şi Julia Reichert: The Last Truck: Closing of a GM Plant
Roger Ross Williams şi Elinor Burkett: Music by Prudence
Bartek Konopka şi Anna Wydra: Rabbit à la Berlin

Cel mai bun montaj:

Stephen Rivkin, John Refoua şi James Cameron: Avatar
Julian Clarke: District 9
Bob Murawski şi Chris Innis: The Hurt Locker
Sally Menke: Inglourious Basterds
Joe Klotz: Precious: Based on the Novel ?Push? by Sapphire

Machiaj:

Aldo Signoretti şi Vittorio Sodano: Il Divo
Barney Burman, Mindy Hall şi Joel Harlow: Star Trek
Jon Henry Gordon şi Jenny Shircore: The Young Victoria

Muzică (Partitură originală):

James Horner: Avatar
Alexandre Desplat: Fantastic Mr. Fox
Marco Beltrami şi Buck Sanders: The Hurt Locker
Hans Zimmer: Sherlock Holmes
Michael Giacchino: Up

Muzică (Cântec original):

Randy Newman: ?Almost There? din The Princess and the Frog
Randy Newman: ?Down in New Orleans? din The Princess and the Frog
Reinhardt Wagner: ?Loin de Paname? din Paris 36
Maury Yeston: ?Take It All? din Nine
Ryan Bingham şi T Bone Burnett: ?The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)? din Crazy Heart

Scurt metraj animat:

French Roast: Fabrice O. Joubert
Granny O?Grimm?s Sleeping Beauty: Nicky Phelan and Darragh O?Connell
The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte): Javier Recio Gracia
Logorama: Nicolas Schmerkin
A Matter of Loaf and Death: Nick Park

Scurt metraj acţiune:

The Door: Juanita Wilson şi James Flynn
Instead of Abracadabra: Patrik Eklund şi Mathias Fjellström
Kavi: Gregg Helvey
Miracle Fish: Luke Doolan şi Drew Bailey
The New Tenants: Joachim Back şi Tivi Magnusson

Sunet:

Avatar: Christopher Boyes şi Gwendolyn Yates Whittle
The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson
Inglourious Basterds: Wylie Stateman
Star Trek: Mark Stoeckinger şi Alan Rankin
Up: Michael Silvers şi Tom Myers

Mixaj:

Avatar: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson şi Tony Johnson
The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson şi Ray Beckett
Inglourious Basterds: Michael Minkler, Tony Lamberti şi Mark Ulano
Star Trek: Anna Behlmer, Andy Nelson şi Peter J. Devlin
Transformers: Revenge of the Fallen: Greg P. Russell, Gary Summers şi Geoffrey Patterson

Efecte vizuale:

Avatar: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham şi Andrew R. Jones
District 9: Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros şi Matt Aitken
Star Trek: Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh şi Burt Dalton.

Ceremonia de desemnare a premiilor oscar va avea loc pe 7 martie la Kodak Theatre din Los Angeles.

Antena3.ro

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close