Antena 3 CNN Sport Aur pentru România la Cupa Europeană de judo de la Malaga

Aur pentru România la Cupa Europeană de judo de la Malaga

Sportivul român Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la categoria 60 kg, sâmbătă, la Cupa Europeană de judo de la Malaga (Spania).

Sursa foto: CS Dinamo Bucuresti/ Facebook
de Redacția Antena 3 CNN    |    15 Oct 2023   •   15:00

Sportivul român l-a învins în finală pe olandezul Bart Weling.

Alexandru Matei (20 ani) a trecut în primul tur de spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câştigat în faţa elveţianului Jesse Weizenegger, în semifinale impunându-se în faţa portughezului Emerson Silva.

JUDO. Alexandru Matei (CS Dinamo) - medalie de AUR la Cupa Europei de la Malaga (Spania), la categoria 60 kg! Sportivul...

Publicată de CS Dinamo Bucuresti pe Duminică, 15 octombrie 2023

La cat. 73 kg, Robert Boldiş l-a învins în primul tur pe estonianul Artemi Larionov, în turul secund a trecut de spaniolul Aaron Gonzalez Garcia, dar a cedat în optimi în faţa germanului Viktor Marko Wandtke.

În cadrul cat. 81 kg, Szilard Radvanszki a pierdut în turul secund în faţa italianului Luigi Pippa.

La competiţie au participat 355 de judoka din 35 de ţări, 211 la masculin şi 144 la feminin.