Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Atlanta revine spectaculos şi câştigă meciul cu Chicago cu 83-80

Atlanta revine spectaculos şi câştigă meciul cu Chicago cu 83-80

03 Mar 2011   •   13:53

Seria de victorii consecutive a „taurilor” din Chicago a luat sfârşit în Atlanta. Hawks au refăcut un deficit de 17 puncte la pauză şi s-au impus în cele din urmă cu 83-80.

Chicago a dominat autoritar primele două sferturi şi a intrat la pauză conducând cu 50-33. Problemele pentru Bulls au apărut în debutul sfertului trei, când au înscris un singur coş din şapte încercări, iar Hawks au înscris 12 puncte în primele 6 minute. De asemenea, oaspeţii au avut un final de meci oribil,  Deng, Boozer, Noah şi Rose având un procentaj al aruncărilor de 16,7% în ultimul sfert. Vedeta celor din Atlanta a fost Al Horford, care, în absenţa starului Josh Smith, accidentat, şi-a condus echipa spre victorie cu 31 de puncte marcate (record al carierei) şi 16 recuperări. De cealaltă parte, nici unul dintre jucătorii din Chicago nu a reuşit mai mult de 15 puncte.

Horford a fost o bestie în acestă seară. În sfertul patru am vrut să-l scot pentru o vreme, dar nu se putea fără el. A jucat mult prea bine”, a declarat la final Larry Drew, antrenorul lui Hawks,