Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet CSU Ploieşti este campioană a României la baschet pentru a şaptea oară consecutiv

CSU Ploieşti este campioană a României la baschet pentru a şaptea oară consecutiv

Sursa foto: hargrove
20 Mai 2010   •   20:53

Echipa de baschet masculin CSU Ploieşti a câştigat, joi, cel de-al patrulea meci al finalei Diviziei A, cu "U" Mobitelco Cluj, şi s-a încoronat campioană a României. Ploieştenii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 72-67 şi şi-au asigurat, astfel, cel de-al şaptelea titlu de campioană consecutiv.
Meciul din Sala Olimpia din Ploieşti a fost unul dominat în mare parte de gazde. Lipsa de concentrare la finalizare a clujenilor a dus destul de repede la o diferenţă de şapte puncte. Motaviţia de a primi medaliile de campioni pe terenul propriu i-a făcut pe cei de la CSU să evolueze cu multă determinare, dar "U" Cluj s-a apropiat până la pauză la doar un punct, 53-52. Repriza a doua a fost una nebună, clujenii trecând în avantaj dar lăsându-i pe campioni să revină la nivel. Echipa aflată în avantaj s-a schimbat de numărate ori în cel de-al doilea act, ploeiştenii reuşind totuşi să câştige deoarece au ştiut mai bine să administreze ultimul minut, când s-au distanţat decisiv, la cinci puncte, potrivit

Principalii marcatori:
CSU Ploieşti - Hargrove 19 puncte, Căruţaşu 15, Cepulis 10, Griffith 8, Szijarto 8, Ilici 5, Blidaru 5, Burleson 2.
"U" Mobitelco Cluj - Dykes 21 puncte, Silvăşan 13, Cuici 12, Medvedj 10, Chetreanu 7, Krstanovici 2, Thomson 2.

Asesoft avea nevoie de o victorie în meciul patru cu "U" Cluj, după două victorii reputate în Ardeal, 77-76 şi 113-111, şi una pe teren propriu, 83-77. În această ultimă partidă, ploieştenii au fost lipsiţi de Cătălin Burlacu, fără drept de joc după ce a fost suspendat de Agenţia Naţională Anti-Doping pentru faptul că i-a fost descoperită în organism o substanţă interzisă într-un test făcut pe 20 aprilie.