Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Kobe Bryant a intrat în topul celor mai buni 10 marcatori din istoria NBA

Kobe Bryant a intrat în topul celor mai buni 10 marcatori din istoria NBA

05 Ian 2011   •   14:19

Cu un layup în minutul 6:43 al sfertului trei, în ceea ce avea să devină o victorie uşoară obţinută de Lakers în faţa lui Detroit Pistons, Kobe Bryant l-a depăşit pe Dominique Wilkins şi a urcat pe locul zece în topul celor mai buni marcatori din istoria campionatului nord-american de baschet.

Kobe a început meciul cu 26.654 de puncte, iar cele 17 puncte marcate împotriva lui Pistons l-au dus la trei în faţa lui Wilkins. "Un aperitiv" pentru următorul nume pe care Bryant îl va depăşi în curând, spun specialiştii: Oscar Robertson, care are 26.710 puncte.

Bryant va începe meciul de miercuri cu Phoenix la 39 de puncte în urmă, însemnând că poate urca pe locul nouă în clasamentul tuturor timpurilor cu această ocazie, dacă nu, mai mult ca sigur, vineri, pe teren propriu, în meciul cu New Orleans.