Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet NBA. Cleveland Cavaliers pedepseşte Orlando Magic chiar la ea acasă, cu 103-92 (VIDEO)

Sursa foto: LeBron James
12 Noi 2009   •   13:04

Ziua de miercuri în NBA a programat derby-ul finalistelor Estului din sezonul trecut, într-o confruntare în care Orlando Magic părea să aibă două avantaje: rezultatele din primăvară şi începutul mai bun de sezon. Cu toate acestea, Magic a fost învinsă chiar la ea acasă de o echipă a "Cavalerilor" pentru care LeBron James a fost în formă excelentă.
"Magicienii" din Orlando au avut un meci mai greu decât era de aşteptat împotriva unei echipe din Cleveland foarte montată. Cavaliers, care pierduseră trei meciuri din şapte în începutul de sezon, au început însă meciul excelent şi după un sfert aveau un avans de şapte puncte. Ecartul a ajuns la 15 după sfertul al doilea, iar după încă un sfert era de 20. Nici o şansă pentru Orlando, care nu s-a putut folosi decât puţin peste 30 de minute de Dwight Howard, forţat de Shaquille O'Neil să faulteze de prea multe ori în debutul partidei.
"Superman" Howard a fost exelent anihilat de Cavaliers şi trimis la linia de aruncări libere, de unde a transformat doar 5 din 12. Howard a înscris doar 11 puncte, pe lângă cele 7 recuperări reuşite. Principalul marcator al celor din Orlando a fost Vince Carter, cu 29 de puncte, urmat de Jameer Nelson cu 19. De partea cealaltă, LeBron James a înscris 36 de puncte, în timp ce Maurice Williams a reuşit 28, având un procentaj excelent, în special în prima repriză.

San Antonio Spurs - Dallas Mavericks 92-83
Seara foarte slabă prinsă de germanul Dirk Nowitzki i-a costat scump pe texanii de la Mavericks. Doar 9/27 de aruncări a transformat power forwardul din Dallas, în timp ce pentru gazde Richard Jefferson a fost mai eficient, totalizând 29 de puncte.