Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet NBA. Rockets - Timberwolves 120-114 într-un meci plin de dramatism şi de recorduri

NBA. Rockets - Timberwolves 120-114 într-un meci plin de dramatism şi de recorduri

Sursa foto: aaron brooks
14 Ian 2010   •   13:15

Houston Rockets şi Minnesota Timberwolves au oferit, miercuri, un meci extraordinar. Trei reprize de prelungiri le-au trebuit celor două echipe pentru a se departaja, iar desfăşurarea partidei a fost una interzisă cardiacilor. Pe lângă coşurile decisive marcate în ultimele secunde, doi jucători au stabilit recorduri personale de puncte marcate şi de recuperări.
Minnesota este cea mai slabă echipă din Conferinţa de Vest a NBA, cu doar 8 victorii din 39 de partide înaintea confruntării cu Houston Rockets, dar acest lucru nu s-a văzut deloc în partida de miercuri. Partida nu a fost deloc echilibrată în prima sa parte, iar Aaron Brooks a făcut ravagii în apărarea "Lupilor", încheind partida cu 43 de puncte. Spre finalul partidei, însă, Timberwolves au revenit în joc şi, cu câteva secunde înainte de finalul jocului, mai aveau un deficit doar 3 puncte. L-a anulat în ultima secundă puştiul Ellington, cu un coş de la centrul terenului, însă, şi au urmat două reprize de prelungiri foarte echilibrate. A treia a fost cea în care Houston a reuşit să se desprindă, în ciuda serii incredibile a lui Al Jefferson, care a avut 26 de puncte şi 26 de recuperări, amândouă recorduri personale.
Puteţi vedea rezumatul partidei în format video aici.