Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet S-a încheiat faza grupelor la Mondialul de baschet. SUA, Spania şi Grecia s-au calificat în optimi cu punctaj maxim

de M.T.    |    05 Sep 2014   •   11:41

Statele Unite, Spania şi Grecia sunt cele trei echipe care s-au calificat cu punctaj maxim în optimile de finală ale Campionatului Mondial de baschet.

Cea de-a patra grupă a turneului final găzduit de Spania a fost câştigată de Lituania, care, joi, a învins în meciul decisiv echipa Sloveniei, scor 67-64.

Marea favorită a competiţiei, SUA, nu a avut ncio problemă în grupa C, pe care a câştigat-o la pas graţie celor cinci victorii obţinute în meciurile cu Turcia (98-77), Republica Dominicană (106-71), Noua Zeelandă (98-71), Ucraina (95-71) şi Finlanda (114-55).

Vicecampioana olimpică, Spania, şi-a confirmat statutul de principală rivală a americanilor, impresionând în grupa A, în care a trecut de Brazilia (82-63), Franţa (88-64), Serbia (89-73), Iran (90-60) şi Egipt (91-54).

Şi Grecia se anunţă una dintre favorite, elenii câştigând grupa B, în care au învins Croaţia (76-65),. Argentina (79-71), Senegal (87-64), Puerto Rico (90-79) şi Filipine (82-70).

La polul opus, doar două echipe au părăsit competiţia fără a câştiga vreun meci, Egipt şi Coreea de Sud, în timp ce Senegal şi Mexic au reuşit să se califice surprinzător în faţa echipelor din Puerto Rico, respectiv Angola.

Optimile de finală, care se vor disputa sâmbătă şi duminică, propun câteva dueluri extrem de interesante, precum Franţa - Croaţia, Grecia - Serbia sau derby-ul sud.american dintre Brazilia şi Argentina.