Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Victorie în sport. Formația care a cucerit Cupa României

Victorie în sport. Formația care a cucerit Cupa României

Sursa foto: Foto: pixabay.com
de M.Z.    |    11 Apr 2016   •   22:18

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupei României la baschet masculin, luni seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea, după ce a învins în finală formația gazdă, CSM CSU Oradea, cu scorul de 82-75 (18-14, 18-19, 16-16, 30-26), informează agerpres.ro.

Clujenii și-au trecut în palmares al doilea trofeu al Cupei României, după cel adjudecat în 1995. ''U'' mai are două finale jucate în ultima perioadă, în 2006 și 2013.

Anul trecut, Cupa României a fost câștigată de BC Timișoara.

''U'' a dominat jocul și după primele zece minute conduceau cu 18-14, dar în primul sfert au avut și opt puncte în plus. Orădenii au reușit să întoarcă scorul pentru puțin timp în sfertul al doilea (25-22, 28-26), dar la jumătatea partidei scorul era de 36-33 pentru ''U''.

CSM CSU Oradea a mai avut o zvâcnire în sfertul al treilea, când a condus cu 48-44, dar clujenii au revenit din nou la cârma partidei, având 52-49 cu zece minute înainte de final. Gazdele au condus când mai erau cinci minute de joc cu 57-52, dar ''U'', condusă excelent de Filip Adamovic, a avut un final foarte bun și a controlat ultimele minute.

Adamovic a fost cel mai bun om al învingătorilor, cu 24 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive. La U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, antrenorul Marcel Țenter i-a mai folosit pe Kyndall Dykes 16 p, 2 rec, 4 pd, Roland Torok 1 rec, Ivan Zigeranovic 13 p, Adrian Guțoaia 2 p, 4 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 11 p, 2 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 6 p, 4 rec, Andrei Kalnicenko, Nandor Kuti 8 p, 1 rec, 1 pd, Miroslav Todic 2 p.

La orădeni, antrenorul Cristian Achim a rulat următorul lot: Andrei Mandache 5 p, 6 rec, 2 pd, Bogdan Țîbîrnă 7 p, 4 rec, Sean Barnette 8 p, 5 rec, 3 pd, Uros Lucic 14 p, 2 rec, Bogdan Nicolescu 1 p, Cătălin Petrișor 2 pd, Radovan Markovic 13 p, 2 rec, 1 pd, Rareș Pașca 5 p, 4 rec, 1 pd, Salih Nuhanovic 4 p, Will Franklin 11 p, 6 rec, 5 pd.

În semifinale, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe BC Mureș Tg. Mureș cu scorul de 73-67 (19-19, 23-11, 10-18, 21-19), iar CSM CSU Oradea s-a impus fără emoții în fața formației CS Dinamo București, cu scorul de 88-71 (25-16, 17-20, 24-13, 22-22).