Antena 3 CNN Sport Cursă de foc pentru David Popovici | Sportivul a terminat pe locul patru finala probei de 100 de metri liber

David Popovici a terminat pe locul 4 finala probei de 100 de metri liber, organizată la Melbourne, Australia, oprindu-se în seriile probei de 400 de metri, unde a obţinut un timp de 3:58.48 de minute.

Sursa foto: Hepta | Zuma Press / Mathias Bergeld
de Redacția Antena 3 CNN    |    15 Dec 2022   •   12:13

Finala probei de 100 de metri i-a adus lui David Popovici locul 4, acesta obţinând un timp de 45.64 de secunde.

După parcurgerea celor patru lungimi de bazin, Popovici s-a poziţionat pe locul 4, stabilind un nou record mondial de juniori și un nou record național de seniori.

Cu toate acestea, finala de joi a fost câștigată de americanul Kyle Chalmers, acesta fiind urmat de francezul Maxime Grousset şi de italianul Alessandro Miressi.

În cadrul competiţiei de la 400 de metri liber, David Popovici a încheiat cursa cu timpul de 3:58.48 de minute, ceea ce nu-i permite să evolueze în ultimul act al probei, notează Mediafax.

Finala de la 400 de metri liber se va desfăşura azi, începând cu ora 12:31, ora României.

De asemenea, sportivul Andrei Anghel s-a calificat, joi, în semifinalele probei de 50 m spate ale competiției, terminând cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.12 de secunde.

Un alt sportiv român, Robert Glință, s-a retras înainte de startul seriilor.