Antena 3 CNN Sport David Popovici a cucerit a patra medalie de aur la Campionatele Naţionale, după cursa de 100 de metri

David Popovici a cucerit a patra medalie de aur la Campionatele Naţionale de la Otopeni, după cursa de 100 de metri.

Sursa foto: Hepta | Zuma Press / Mathias Bergeld
de Redacția Antena 3 CNN    |    20 Apr 2024   •   22:16

David Popovici a cucerit, sâmbătă, a patra sa medalie de aur la Campionatele Naţionale de Înot de la Otopeni, după o cursă excelentă la proba de 100 de metri, în care a coborât sub 48 secunde (47.86/100).

Sportivul a mai cucerit aurul și în probele de 50, 200 şi 400 de metri liber, în zilele anterioare.

David Popovici a declarat că marele său obiectiv a fost acela de a se califica la Campionatele Europene de la Belgrad (10-23 iunie).

La Belgrad, Popovici se va afla în ipostaza de a a-şi apăra titlurile continentale de la 100 şi 200 de metri liber, câştigate la Europenele de la Roma, în 2022.

Înainte de Europenele de la Belgrad, Popovici va mai concura la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona (29-30 mai) şi la alte două concursuri, potrivit Agerpres