Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Amicale. Căpitanii Cadu şi Iencsi au înscris în meciurile CFR - AEK Atena şi Rapid - Gaziantepspor

Sursa foto: cadu
21 Iul 2009   •   23:48

Meciuri reuşite pentru căpitanii recuperaţi în acestă vară de cele două echipe feroviare ale Ligii 1. CFR Cluj, la care a revenit cu gol căpitanul Cadu, a terminat la egalitate cu AEK Atena, 1-1. Rapid a reuşit un rezultat bun într-un meci de pregătire cu formaţia turcă Gaziantepspor, datorită golului căpitanului tradiţional Iencsi şi a "dublei" lui Spadacio.
CFR Cluj a obţinut al treilea său rezultat de egalitate în turneul de pregătire din Austria într-un amical disputat marţi cu grecii de la AEK Atena. Echipa elenă a deschis scorul în minutul 39, prin Blanco, dar CFR a revenit în joc, datorită reuşitei portughezului care le-a lipsit mult clujenilor pe finalul sezonului trecut. Ricardo Cadu a înscris în el în minutul 62 şi a stabilit scorul final. CFR a mai jucat trei meciuri în Austria, încheiat cu două remize şi o victorie: CFR - Swindon Town 1-1, CFR - Slovan Liberec 0-0, CFR - Iraklis Salonic 2-0, anunţă Mediafax.
Rapid s-a impus într-un amical jucat marţi, cu Gaziantepspor, în Germania, cu scorul de 3-1. Elevii lui Viorel Hizo s-au impus uşor, Adrian Iencsi marcând primul său gol de la revenire în minutul 20. Juliano Spadacio a adăugat alte două goluri în minutele 55 şi 83.
Viorel Hizo a aruncat în luptă un prim unsprezece din care au lipsit unele vedete, care au intrat totuşi pe parcurs.
Straton - Păun, Marius Contantin, Iencsi, Mardare - Cesinha, Matici, V. Negru, Buga - Spadacio - J. P. Pinto. Au mai jucat: Djalovici, Ioniţă, C. Lazăr, Bozovici şi Herea.
Într-o altă partidă, Poli Iaşi-ul lui Petre Grigoraş a învins fosta adversară a Stelei din Liga Campionilor, Widzew Lodz cu scorul de 2-0. Cristi Munteanu (minutul 30) şi Buhuşi (minutul 89) au înscris golurile formaţiei din Copou.