Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Andrei Cristea salvează trei puncte pentru Dinamo, după ce a întors soarta partidei de la Alba Iulia

10 Mai 2010   •   16:37

Dinamo Bucureşti a învins cu 2-1 formaţia Unirea Alba Iulia, în primul meci de luni al etapei a 32-a a Ligii I. Stanciu a deschis scorul pentru gazde în minutul 28, când a scăpat singur cu portarul Curcă şi a lobat mingea peste acesta, însă Andrei Cristea avea să aibe ultimul cuvânt în această partidă.

Primul gol al atacantului dinamovist a venit în prelungirile primei reprize, când a transformat un penalty acordat pentru un presupus henţ comis în careu de Vujadinovic. Reluările au arătat că jucătorul Unirii ar fi lovit mingea cu pieptul, însă cele două echipe au intrat la cabine la egalitate.

În minutul 69, Boştină l-a pus pe Andrei Cristea într-o situaţie de unu-la-unu cu Rotaru, iar dinamovistul a înscris cu un şut pe sub portarul din Alba Iulia. Două minute mai târziu, Vujadinovic a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, primul avertisment fiindu-i acordat la controversata fază a penalty-ului din prima repriză.

În urma acestui rezultat, Dinamo Bucureşti şi-a consolidat poziţia a şasea în clasamentul Ligii I, ameninţată în ultima perioadă de Rapid Bucureşti, precum şi de Oţelul Galaţi. Dinamo are 52 de puncte, cu cinci mai multe decât Oţelul şi şapte în faţa lui Rapid, cu două etape înainte de final, cu menţiunea că giuleştenii au un meci mai puţin disputat.

Au evoluat echipele:
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 20. Olah (6. S. Rădoi '80), 3. Souza, 13.Vujadinovici, 23. Bucurică - 7 Stanciu (17. I. Bălan '74), 5 Dâlbea. 19. Florin Dan 14. C. Cristea (11. E. Bruno '66) - 9. Veljovic, 33. Jovanovici. Antrenor: Blaz Sliskovici.

Dinamo: 36 Curcă - 25. Scarlatache, 5. Kone, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye (8. Boştină '40), 27. Mărgăritescu, 10. Alexe (21. Grigore '88)- 17. Andrei Cristea, 99. Niculescu (20. Adrian Cristea '60). Antrenor: Cornel Ţălnar.