Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Astra - Gaz Metan 2-0: Şumudică, în continuare neînvins pe banca ploieştenilor

Astra - Gaz Metan 2-0: Şumudică, în continuare neînvins pe banca ploieştenilor

de M.T.    |    17 Sep 2011   •   21:18

Marius Şumudică rămâne neînvins pe banca Astrei. Ploieştenii au câştigat cu 2-0 meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş, urcând pe locul 6 în Liga I. Golurile formaţiei prahovene au fost marcate de Strătilă şi de Fatai.

Echipa lui Cristi Pustai nu a reuşit să repete evoluţia excelentă din etapa trecută, atunci când a învins-o pe Steaua cu 3-0, fiind incapabilă să le dea emoţii ploieştenilor. Astra a controlat ostilităţile şi după ce Bruno Miguel, Băjenaru şi Udoji au trecut pe lângă gol, Strătilă a deschis scorul în minutul 30, după ce l-a driblat elegant pe Lazăr.

Ploieştenii puteau intra la vestiare cu un avantaj de două goluri, însă Băjenaru, scăpat singur cu Pleşca, a trimis puţin pe lângă poartă.

Aspectul jocului s-a păstrat şi în repriza a doua, deşi medieşenii ar fi putut egala în minutul 56, când Bruno Morais a scos de sub bară şutul lui Ciprian Petre din interiorul careului sau când acelaşi fundaş portughez a fost aproape de autogol, încercând să respingă o centrare (68).

Şumudică a mutat însă inspirat, înlocuindu-l pe Miranda cu Fatai, iar jucătorul nigerian a stabilit rezultatul final în minutul 90, după ce l-a driblat şi pe Pleşca.

Astra: Lung Jr. - Măţel, L. Goian (Găman 61), Miguel, Morais - Strătilă (A. Stan 63), Takayuki, N'Doye, Udoji - Băjenaru - Miranda (Fatai 75)

Gaz Metan: Pleşca - Zaharia (Dan Roman 64), Lazăr, Vukadinovic, Frăsinescu - Hoban, Todea, Breeveld (Pârvulescu 46), Petre - Bawab (Bozeşan 71), Bud.