Antena 3 Sport Fotbal intern Astra Giurgiu a învins cu 1-0 pe Domzale, la debutul în cupele europene

Astra Giurgiu a învins cu 1-0 pe Domzale, la debutul în cupele europene

de M.T.    |    04 Iul 2013   •   23:44
Astra Giurgiu a învins cu 1-0 pe Domzale, la debutul în cupele europene

Astra Giurgiu a câştigat primul meci disputat în cupele europene în istoria clubului, reuşind să se impună cu 1-0 pe terenul slovenilor de la Domzale, în prima manşă a primului tur preliminar din Europa League.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 84 de Constantin Budescu, acesta învingându-l pe portarul gazdelor cu un şut puternic din interiorul careului, reuşita jucătorului de 24 de ani oferind echipei antrenate de Daniel Isăilă prima şansă la calificarea în turul următor.

Victoria Astrei putea fi mai clară, dacă acelaşi Budescu, scăpat singur cu portarul, şi Junior Morais şi Seto, ambii cu şuturi în bară, ar fi avut mai mult noroc în faţa porţii.

În cazul în care va obţine calificarea, Astra va juca în turul următor cu formaţia cipriotă Omonia Nicosia.

Meciul retur dintre Astra şi Domzale se va disputa pe 11 iulie.

Alte rezultate din primul tur preliminar al Europa League

Marţi
Metalurg Skopje (Macedonia) - Qarabag FK (Azerbaidjan) 0-1
JK Trans Narva (Estonia) - Gefle IF (Suedia) 0-3
Sliema Wanderers FC (Malta) - Xazar Lankaran FK (Azerbaidjan) 1-1
Bala Town FC (Ţara Galilor) - FC Levadia Tallinn (Estonia) 1-0

Miercuri
IF Fuglafjordur (Insulele Feroe) - Linfield FC (Irlanda de Nord) 0-2

Joi
FC Chikhura Sachkhere (Georgia) - FC Vaduz (Liechtenstein) 0-0
FC Milsami Orhei (Moldova) - F91 Dudelange (Luxemburg) 1-0
FK Teteks (Macedonia) - FC Pyunik (Armenia) 1-1
Hibernians FC (Malta) - FK Vojvodina (Serbia) 1-4
FC Astana (Kazahstan) - Botev Plovdiv (Bulgaria) 0-1
UE Santa Coloma (Andora) - HSK Zrinjski Mostar (Bosnia) 1-3
AS Jeunesse Esch (Luxemburg) - TPS Turku (Finlanda) 2-0
FK Kruoja (Lituania) - FC Dinamo Minsk (Belarus) 0-3
FC Gandzasar Kapan (Armenia) - FC Aktobe (Kazahstan) 1-2
FK Celik Niksic (Muntenegru) - Honved Budapesta (Ungaria) 1-4
Inter Baku (Azerbaidjan) - IFK Mariehamn (Finlanda) 1-1
FC Flora Tallinn (Estonia) - FK Kukesi (Albania) 1-1
FK Suduva (Lituania) - FK Turnovo (Macedonia) 2-2
Tromso IL (Norvegia) - NK Celje (Slovenia) 1-2
KF Laci (Albania) - FC Differdange 03 (Luxemburg) 0-1
FC Tiraspol (Moldova) - Skonto FC (Letonia) 0-1
FC Torpedo Kutaisi (Georgia) - MSK Zilina (Slovacia) 0-3
PFC Levski Sofia (Bulgaria) - FC Irtysh Pavlodar (Kazahstan) 0-0
KS Teuta (Aalbania) - FC Dacia Chişinău (Moldova) 3-1
Víkingur (I. Feroe) - FC Inter Turku (Finlanda) 1-1
Prestatyn Town FC (Ţara Galilor) - SK Liepajas Metalurgs (Letonia) 1-2
VMFD Zalgiris (Lituania) - Saint Patrick's Athletic (Irlanda) 2-2
FK Sarajevo (Bosnia) - A.C. Libertas (San Marino) 1-0
FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) - FC Mika (Armenia) 1-0
AUK Broughton FC (Ţara Galilor) - FK Ventspils (Letonia) 1-1
Videoton FC (Ungaria) - FK Mladost Podgorica (Muntenegru) 2-1
Crusaders FC (Irlanda de Nord) - Rosenborg BK (Norvegia) 1-2
Drogheda United FC (Irlanda) - Malmo FF (Suedia) 0-0
SP La Fiorita (San Marino) - Valletta FC (Malta) 0-3


Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close