Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Astra Giurgiu câştigă la Timişoara şi se desprinde la 5 puncte în fruntea Ligii I

de M.T.    |    29 Noi 2013   •   23:17

Astra Giurgiu şi-a consolidat poziţia de lider în Liga I, după ce a câştigat cu 2-1 în deplasare cu ACS Poli Timişoara, în al doilea meci din etapa a 16-a.

În urma acestui succes, echipa antrenată de Daniel Isăilă are un avans de 5 puncte faţă de Steaua, ocupanta poziţiei secunde, roş-albaştrii, care au trei meciuri mai puţin disputate, urmând să joace duminică împotriva celor de la Petrolul, locul 3 în ierarhia Ligii I.

Toate golurile partidei de la Timişoara au fost marcate în repriza a doua. Enache a reuşit o dublă pentru Astra, în minutele 53 şi 79, în timp ce gazdele au punctat prin Nanu, cu două minute înainte de final.

Timişorenii au încheiat jocul în inferioritate numerică, Laban fiind eliminat în minutul 82, după ce a primit două cartonaşe galbene.

În primul meci din etapa a 16-a, U Cluj a câştigat cu 2-0 pe teren propriu în faţa celor de la FC Braşov.