Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Astra Ploieşti, la a treia înfrângere consecutivă după 0-2 cu Unirea Urziceni

Astra Ploieşti, la a treia înfrângere consecutivă după 0-2 cu Unirea Urziceni

02 Apr 2010   •   19:13

După un egal senzaţional obţinut în ultimul minut în faţa lui Dinamo, scor 4-4, Unirea Urziceni a învins fără mari probleme Astra Ploieşti, în deplasare, în etapa a 25-a a Ligii I. Campioana României s-a impus cu scorul de 2-0, administrând formaţiei gazdă a treia înfrângere consecutivă.

Galamaz a deschis scorul pentru ialomiţeni în minutul 31, după ce a reluat cu capul o lovitură de colţ executată de Pădureţu. Scorul final a fost stabilit în repriza a doua, cu 20 de minute înainte de final, când Rusescu a reluat superb cu capul centrarea lui Frunză.

În urma acestui rezultat, echipa lui Ronny Levy s-a apropiat la un punct de liderul CFR Cluj, care joacă sâmbătă, pe teren propriu, cu Gloria Bistriţa. De partea celalată, Astra Ploieşti păstrează emoţii privind retrogradarea, având un avans de doar trei puncte faţă de Pandurii Târgu Jiu şi Internaţional Curtea de Argeş, piteştenii având şi un meci cu Rapid mai puţin disputat.

Într-un alt meci disputat vineri, Vasilache a adus victoria formaţiei Ceahlăul Piatra Neamţ în derby-ul moldovean cu Politehnica Iaşi, scor 1-0.

Au evoluat echipele:
Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 17. Sandu - 18. Strătilă, 8. Takayuki, 16. Gheorghe (10. Cl. Tudor '65), 21. Stan (14. Vădrariu '58) - 7. Paulinho (27. Carando '39), 19. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Unirea Urziceni: 74. D. Tudor - 24. Maftei, 6. Galamaz (4. Mehmedovici '62), 22. Fernandes, 19. Brandan - 17. Semedo (32. Apostol '72), 18. Ricardo, 10. Pădureţu, 30. Frunză - 25. Onofraş (14. Rusescu '59), 7. Bilaşco. Antrenor: Ronny Levy.