Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Astra Ploieşti - "U" Craiova 3-1. Răzbunarea lui Napoli. Trică a vrut să bată arbitrul!

Sursa foto: eugen trica
18 Oct 2009   •   18:51

Tehnicianul italian Nicolo Napoli a obţinut, duminică, toate cele trei puncte din confruntarea cu fosta sa echipă, Universitatea Craiova. Astra s-a impus cu destulă uşurinţă în faţa echipei de la care Napoli a fost dat afară, surprinzător, în returul campionatului trecut. Florin Costea a înscris din nou pentru Craiova, dar de această dată golul său nu a mai contat.
Universitatea Craiova ocupă, în continuare, un loc foarte slab pentru pretenţiile suporterilor din Bănie. Speranţele europene ale oltenilor au mai primit o lovitură duminică, iar noua înfrângere o lasă pe "Ştiinţa" la 11 puncte după 10 etape, cu unul mai puţin decât nou-promovata Astra.
Prima lovitură primită de Craiova la Ploieşti a venit tocmai de la unul dintre proprii jucători. Australianul Mitchell a deviat mingea în propria poartă în minutul 13, iar scorul era 1-0. Liviu Ganea a dublat avantajul gazdelor în minutul 22, printr-un şut de la marginea careului, iar scorul rămânea acesta până în ultimele secvenţe ale meciului. În minutul 88, Florin Costea a înscris al şaselea său gol stagionar, dar diferenţa redevenea de două goluri în minutul 90, când Miranda a marcat şi el şi a închis tabela.
Momentul cel mai tensionat moment al partidei a venit, însă, în minutul 8. Atunci, craioveanul Trică a primit un cartonaş galben pentru un fault la centrul terenului. Decizia arbitrului l-a nemulţumit profund, motiv pentru care a sărit să îl lovească pe centralul Deaconu, care i-a arătat direct roşu mijlocaşului pentru ieşirea sa. Nici atunci Trică nu s-a oprit şi a încercat să îl bată pe arbitru, dar colegii săi au sărit şi l-au oprit, scoţându-l în afara terenului, conform Mediafax.
Echipele au jucat în următoarele formaţii:
Astra Ploieşti: 12. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 18. Strătilă (17. V. Sandu '72), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe, 7. Paulinho - 19. L. Ganea (11. Miranda '76), 9. Djokici (6. Hatchi '83). Antrenor: Nicolo Napoli
Universitatea Craiova: 21. S. Lung Jr. - 32. Bădoi, 3. R. Barbu, 4. Mitchell, 8. Şoavă (2. Bărboianu '75) - 13. Dilevski (27. Rose '27) - 77. Wobay, 30. Prepeliţă (11. V. Badea '39), 33. Trică, 10. Fl. Costea - 9. M. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe