Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Bistriţa - "U" Craiova 2-1. Gloria încheie meciul fără portar, dar oltenii nu profită (VIDEO)

Sursa foto: albut
17 Mar 2010   •   18:57

Situaţia "Ştiinţei" se înrăutăţeşte din ce în ce mai mult. Ceea ce părea la început doar o glumă proastă, retrogradarea în Liga a II-a, pare să devină o opţiune reală. Craiovenii au stricat miercuri ceea ce îmbunătăţiseră etapa trecută cu victoria cu FC Braşov şi au fost învinşi de Gloria Bistriţa după un meci de pomină. Gloria Bistriţa rămâne, în schimb, cea mai bună echipă a returului de campionat, cu 13 puncte câştigate din 15 posibile. Oltenii au ratat ocazia de a profita de faptul că, în minutul 85, portarul bistriţean Albuţ a fost eliminat.
Aflaţi mult mai jos în clasament decât şi-ar dori suporterii, jucătorii craioveni au început partida de la Bistriţa cum nu se poate mai bine. Era doar minutul 4 când golgheterul echipei, Florin Costea, şi-a făcut loc în careul lui Albuţ şi a şutat imparabil la colţul lung. Cu toate acestea, elevii lui Şumudică au revenit repede iar Moraes, faultat în careu de Găman în minutul 37, a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă. Golul decisiv al bistriţenilor a venit în minutul 69, când Hora a trimis în colţul lung centrarea venită de la Ciprian Petre.
Partida s-a animat pe final, când portarul Albuţ şi arbitrul Teo Crăciunescu au fost protagoniştii unei faze de cascadorii râsului. Era minutul 85 când Albuţ a luat mingea în mână pe motiv că ar fi desumflată, Crăciunescu a considerat că acesta trage de timp şi i-a acordat al doilea cartonaş galben, eliminându-l. Hora a intrat între buturi, dar Craiova nu a putut profita pentru a recupera măcar un punct.