Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Bud face spectacol şi câştigă de unul singur pentru CFR meciul cu Unirea Alba-Iulia (VIDEO)

Sursa foto: cristian bud
25 Apr 2010   •   00:02

Clujenii, principalii favoriţi la câştigarea titlului de campională, au simţit sâmbătă cum le trece glonţul pe la urechi. Cu toate că au controlat partida şi au condus cu 2-0, fotbaliştii lui CFR s-au văzut egalaţi şi au avut nevoie de golul salvator al lui Bud pentru a câştiga. Bud a fost un adevărat erou pentru gazde în această partidă, el marcând toate cele trei goluri ale echipei sale.
Bud şi-a intrat în rol devreme în meci şi a marcat primul gol al echipei sale în minutul 21, după o recentrare în careu a lui Nicolae Dică. În repriza a doua, în minutul 65, Bud a recidivat şi a dus scorul la 2-0 trimiţând mingea în plasă după o centrare perfectă a lui Nicolae Dică. Totul părea încheiat, dar spre surprinderea clujenilor spectacolul abia avea să înceapă.
Doar trei minute mai târziu, Rade Veljovic a redus din diferenţă pentru Unirea cu un gol de generic, din foarfecă. Cel care a egalat pentru cei din Alba-Iulia a fost, în mod ironic, chiar un clujean. Şi nu oricare clujean, ci unul dintre cei mai exacţi jucători ai lui Andrea Mandorlini, Gabriel Mureşan, care a deviat în propria poartă, fără vină,
respingerea lui Piccolo. Meciul părea că se îndreaptă spre o remiză care nu făcea multă dreptate ?feroviarilor?. Bud a fost, însă, iar la post şi a marcat în minutul 90, uşor, după centrarea inspirată a lui Yssouf Kone.
Formaţiile de joc:
CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 2. Tony, 15. Alcantara, 13. Piccolo, 4. Panin - 10. N. Dică (11. De Zerbi '76), 6. G. Mureşan, 19. Culio - 77. Deac (5. Y. Kone '83), 9. Traore (7. E. Dică '55), 85. Bud. Antrenor: Andrea Mandorlini
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Bălan, 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici, 22. Vitinha - 5. Dîlbea, 20. Olah - 19. Fl. Dan (11. Enzo '68), 9. Veljovici (18. Bălţoi '70), 14. C. Cristea - 33. N. Jovanovici (3. Sousa '87). Antrenor: Blaz Sliskovici.