Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Campioana CFR Cluj a făcut spectacol în ultimul meci al sezonului: 4-2 cu Ceahlăul

22 Mai 2010   •   17:50

În primul meci al etapei a 34-a din Liga I s-au întâlnit noua campioană, CFR Cluj, şi Ceahlăul Piatra Neamţ, formaţie care părăseşte prima scenă a fotbalului din sezonul viitor. Deşi au rezistat o repriză, scor 1-1 la pauză, nemţenii au cedat în cele din urmă meciul cu 2-4.

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 19, când Vasilache a executat o lovitură liberă şi mingea deviată de zid l-a păcălit pe portarul Peskovici, pentru ca CFR să restabilească egalitatea prin Emil Dică în minutul 40.

Nemţenii au revenit în avantaj în minutul 48, după şutul lui Peskovici de la 14 metri, însă şapte minute mai târziu Yssouf Kone a dat tonul revenirii clujene, cu un gol de la 10 metri. CFR a trecut în avantaj, în minutul 62, prin Peralta, iar scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Nei a fost lansat în adâncime, a pătruns în care şi a înscris cu un şut plasat.

Au evoluat formaţiile:
Ceahlăul Piatra Neamţ: 22. Villadsen - 2. Burlacu, 13. Bărcăuan, 24. Forminte, 27. Dumitraş - 18. Balde, 6. Achim (9. Margină '81) - 15. Bădescu (23. Onciu '46), 7. Cebotaru, 10. Vasilache - 21. Velkoski (25. Ibrahim '46). Antrenor: Zoran Filipovici.

CFR Cluj: 33. Peskovici - 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 23. Leo Veloso - 16. Bottone, 28. Boroştean - 10. N. Dică, 7. E. Dică (8. Peralta '57) - 11. De Zerbi (99. Nei '46), 5. Y. Kone (4. Panin '72). Antrenor: Andrea Mandorlini.