Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceahlăul Piatra Neamţ ? Steaua 0-2. Etapă neagră pentru nou-promovate (VIDEO)

Ceahlăul Piatra Neamţ ? Steaua 0-2. Etapă neagră pentru nou-promovate (VIDEO)

02 Aug 2009   •   23:08

Steaua Bucureşti s-a impus cu două goluri marcate pe final în meciul de la Ceahlăul Piatra Neamţ, în prima etapă a noului sezon din Liga I. Reveniţi în Liga I după un an în eşalonul secund, moldovenii au avut prima mare ocazie a partidei, în minutul şase, când Dorin Goian a scos o minge de pe linia porţii.

Steaua a echilibrat apoi partida şi s-a impus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Pantelis Kapetanos şi Juan Toja. Grecul a punctat în minutul 80, după o centrare venită de la Surdu, de pe partea dreapta, în timp ce Toja a dublat avantajul la capătul unei acţiuni personale, în primul minut de prelungire al partidei.

În urma acestui rezultat, Ceahlăul a devenit a patra nou-promovată, din tot atâtea posibile, care nu a reuşit să obţină niciun punct şi nici să marcheze vreun gol în runda inaugurală a sezonului 2009/2010. Deşi toate nou-promovatele au disputat partidele din etapa I pe teren propriu, Internaţional Curtea de Argeş, Astra Ploieşti şi Unirea Alba Iulia au fost învinse cu acelaşi scor, 1-0, de Oţelul Galaţi, FC Braşov, respectiv Pandurii Târgu Jiu.

Au evoluat echipele:

Ceahlăul: 22. G. Savu - 2. Burlacu, 24. Forminte, 17. Viţelaru (14. L. Floricel '38), 8. D. Barna - 6. Achim - 15. Bădescu, 7. Cebotaru, 26 D. Prodan (11. Tudosă '70) - 19. Fabron Oliveira (10. Sofroni '88), 14. Gafiţa. Antrenor: Florin Marin.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 4. Golanski, 3. Goian, 17. Baciu, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă (21. Ochiroşii '73), 35. Onicaş, 14. Toja, 10. Grzelak (19. A. Ionescu '46) - 24. Surdu, 28. B. Stancu (9. Kapetanos '64). Antrenor: Cristiano Bergodi.