Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceahlăul - Unirea Urziceni 2-3. Repetiţie reuşită pentru meciul decisiv de la Stuttgart

Sursa foto: pablo brandan
04 Dec 2009   •   23:09

Unirea Urziceni s-a impus în primul meci al etapei a XVI-a a Ligii I, de la Piatra Neamţ, şi jucătorii se pot concentra acum pentru meciul vieţii, de miercuri, de la Stuttgart. Ialomiţenii au învins Ceahlăul cu scorul de 3-2, după au fost conduşi de două ori. Moralul este, însă, punctul forte al echipei lui Dan Petrescu, iar campionii au revenit de fiecare dată şi s-au impus, trecând temporar pe primul loc al clasamentului.
Gazdele, aflate în mare criză de puncte, au înscris primele prin Ibrahim, care a reluat pe spate, în minutul 30. Doar un minut a durat avantajul, pentru că Semedo a dus scorul la 1-1 imediat cu un şut de la 20 de metri, imparabil. Nici acest scor nu a rezistat mult, iar în minutul 36 Fabbron a făcut 2-1 pentru echipa lui Gigi Mulţescu cu capul, după centrarea lui Bădescu.
Echipa ialomiţeană, cu Dan Petrescu ispăşindu-şi în tribune prima din cele două etape de suspendare, a păstrat revenirea prentru repriza secundă, iar Onofraş a readus egalitatea pe tabelă în minutul 54. Pe final, Unirea a obţinut un penalty, iar Pablo Brandan l-a transformat, stabilind scorul final de 2-3 în minutul 84.
În urma rezultatului de la Piatra Neamţ, Ceahlăul păstrează "lanterna roşie", având doar 10 puncte în clasament, în timp ce Unirea are certitudinea că va fi cel puţin la egalitate de puncte cu echipa de pe primul loc şi după această etapă.
Au jucat echipele
Ceahlăul Piatra Neamţ: 1. Lipitor - 3. Dikaba, 24. Forminte, 23. Ersin Veli, 8. Barna - 21. Ferariu (10. Sofroni '90+1) - 15. Bădescu, 7. Cebotaru, 6. Achim (26. Prodan '80), 20. Rudison (19. Fabbron '29) - 25. Ibrahim. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 24. Maftei, 6. Galamaz, 22. Fernandez, 19. Brandan - 17. Semedo, 18. Ricardo (8. Paraschiv '89), 10. Pădureţu, 9. Varga (30. Frunză '46) - 11. Onofraş, 7. Bilaşco (14. Rusescu '69). Antrenor: Dan Petrescu.