Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceaţă în defensiva "câinilor". Bucur profită şi FC Timişoara câştigă cu Dinamo, scor 2-0

23 Noi 2009   •   22:56

Istoria nu a fost de partea dinamoviştilor luni seară, când au pierdut pentru prima oară după 12 ani pe terenul echipei FC Timişoara. Gazdele s-au impus cu 2-0 şi au rămas la trei puncte în spatele liderului FC Vaslui, în timp ce dinamoviştii se află la şase puncte de primul loc.

Ambele goluri au fost marcate de Gigel Bucur, în minutul 68, după o centrare a lui Eder Bonfim şi o intercepţie ratată a lui Tamaş, şi în minutul 87, după o gafă a lui Lucian Goian. Pe finalul partidei, Dinamo a beneficiat de un penalty obţinut de Ianis Zicu, însă Marius Niculae nu a mai văzut poarta din cauza ceţii şi a trimis peste transversală.

FC Timişoara a reuşit prima victorie în faţa lui Dinamo în campionat din 12 aprilie 1997, când se impunea cu scorul de 3-0. Bănăţenii au reuşit prima victorie după trei meciuri în care au înregistrat două egaluri şi un eşec. Dinamo este la primul eşec după o serie de cinci meciuri fără înfrângere (2 victorii, 3 egaluri).

Au evoluat echipele:

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 20. Maxim - 26. Chiacu (11. Arman Karamyan '80), 5. Alexa, 27. Magera (17. Borbely '78), 21. Goga - 9. Parks (7. Stancu '86), 8. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo: 34. Curcă - 14. Molinero, 18. L. Goian, 30. Tamaş, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 6. Rus, 8. Boştină (20. Ad. Cristea '59) - 17. An. Cristea (7. Zicu '81), 99. Cl. Niculescu (9. M. Niculae '65). Antrenor: Cornel Ţălnar