Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR câştigă dramatic derbyul Clujului, scor 1-0, şi egalează Steaua în clasamentul Ligii I

de M.T.    |    29 Sep 2014   •   23:34

Un gol marcat de Thiago Lopes în al patrulea minut de prelungire a adus victoria lui CFR Cluj în faţa Universităţii, în derbyul oraşului.

U Cluj a fost foarte aproape să plece cu un punct din Gruia, deşi a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 34, când Mengolo a fost eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene.

Graţie succesului obţinut în faţa rivalei locale, CFR o egalează pe Steaua în fruntea clasamentului din Liga I, ambele echipe având câte 22 de puncte, însă roş-albaştrii rămân lideri datorită numărului mai mare de goluri marcate, 20 faţă de 18.

„O victorie meritată, felicit şi adversarii, au făcut un joc foarte bun. Îmi felicit băieţii pentru că au crezut în victorie până în ultimul minut. Puteam să marcăm şi mai repede, dar cel mai important este atunci când se termină cu bine. A fost un meci foarte greu, încărcătura e mare la un derby”, a spus antrenorul învingătorilor, Vasile Miriuţă.

De cealaltă parte, U Cluj, care se află la a treia înfrângere cu George Ogăraru pe bancă, a coborât pe locul 13, primul retrogradabil, "studenţii" fiind depăşiţi de Pandurii Tg. Jiu, care, tot luni, a învins cu 4-0 pe Oţelul, şi de CSU Craiova, învingătoare cu 1-0 în faţa lui ASA Tg. Mureş.

„Din păcate, este a doua oară când pierdem un meci în minutele de prelungiri, însă eu sunt foarte mulţumit pentru ceea ce au făcut elevii mei în teren azi. Îi felicit pentru cum au luptat şi au dat tot ce au avut”, a declarat Ogăraru.

Tot în etapa a 9-a, campioana şi vicecampioana din ediţia trecută, Steaua şi Astra Giurgiu, au încheiat la egalitate, scor 0-0, în timp ce Dinamo s-a impus categoric în Giuleşti în derbyul cu Rapid (3-0), chiar dacă a jucat aproape tot meciul cu un om mai puţin.

Rezultate Liga I, etapa 9-a

CSMS Iaşi - Concordia 1-2 (Creţu 19 / Pena 26, Welington 36)
Gaz Metan - Ceahlăul 2-2 (Tahar 45+1, Roman 85 / Dumitraş 20, Margină 38)
FC Botoşani - FC Braşov 0-0
Rapid - Dinamo 0-3 (Cordoş 38, Alexe 83, Bărboianu 90+4 pen)
CSU Craiova - ASA Tg. Mureş 1-0 (Brandan 27 pen)
FC Viitorul - Petrolul 1-3 (Daminuţă 38 / Tamuz 73 pen, Astafei 83, 90+2)
Steaua - Astra 0-0
Pandurii Tg. Jiu - Oţelul 4-0 (Roman 58, 61, Matulevicius 59, 82)
CFR Cluj - U Cluj 1-0 (Thiago Lopes 90+4)

Clasament Liga I: 1.Steaua 22p (20-6), 2.CFR 22p (18-4), 3.Astra 19p, 4.Dinamo 18p, 5.Petrolul 17p... 13.U Cluj 8p (8-10), 14.Rapid 8p (6-14), 15.Concordia 8p (8-17), 16.Viitorul 6p, 17.Oţelul 5p, 18.CSMS Iaşi 4p