Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj - Dinamo 2-2. Gafa lui Dolha îi costă pe dinamovişti două puncte preţioase (VIDEO)

13 Mar 2010   •   22:15

Dinamo a scăpat printre degete o victorie la Cluj ce ar fi ajutat rivala de moarte, Steaua, să păstreze şefia clasamentului Ligii I. "Câinii" au condus cu 2-1 până în minutul 86 în derby-ul etapei a 21-a cu CFR Cluj, dar o greşeală a portarului Dolha le-a permis gazdelor să egaleze, scor 2-2, şi să rămână pe primul loc al Ligii I, graţie unui golaveraj superior Stelei.

Dinamo a deschis scorul după o eroare imensă a lui Culio, care a trimis slab cu capul spre propriul portar în minutul 32 şi i-a permis lui Andrei Cristea să intercepteze şi să înscrie.

La două minute după pauză, Cristi Bud a reuşit să egaleze cu ajutorul lui Moţi, care a deviat şutul său suficient cât să îl păcălească pe Dolha. Bucuria gazdelor a durat însă doar şapte minute, Boştină reuşind să aducă pe Dinamo din nou în avantaj cu un şut superb de la 20 de metri.

Ciprian Deac a fost eliminat în minutul 84 pentru un cot aplicat lui Pulhac şi CFR Cluj părea că va pierde meciul cu Dinamo, însă Culio şi-a reparat greşeala de la primul gol al oaspeţilor, profitând de o gafă monumentală a lui Dolha. În minutul 86, Nicolae Dică a bătut o lovitură liberă de la 25 de metri, Dolha a ieşit şi a reţinut, însă în cădere a scăpat mingea în spate printre picioare şi Culio a speculat imediat greşeala.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 15. Alcantara, 13. Piccolo, 23. Leonardo - 7. E. Dică, 31. Dani (77. Deac '59), 19. Culio - 8. Peralta (10. N. Dică '59), 5. Y. Kone, 9. Traore (85. Bud '46). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 21. Grigore, 4. Moţi, 3. Pulhac (2. Zie Diabate '87) - 22. Torje, 5. Kone, 29. N'Doye, 8. Boştină (20. Ad. Cristea '88) - 17. An. Cristea (6. Rus '81), 10. Alexe. Antrenor: Cornel Ţălnar.