Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj joacă mai bine în zece oameni şi câştigă cu 1-0 meciul cu Astra Ploieşti

08 Noi 2009   •   20:45

Sebastian Dubarbier a salvat CFR Cluj de la un nou rezultat nefavorabil pe teren propriu. După înfrângerea în minutul şase de prelungire cu Sparta Praga, CFR Cluj aborda meciul cu Astra Ploieşti din etapa a 13-a a Ligii I cu gândul să îşi ia revanşa în faţa celor doar 4.000 de spectatori.

Fluierăturile şi cererile de demisie pentru Antonio Conceicao nu au lipsit nici la acest meci, iar golul salvator al lui Dubarbier nu a schimbat prea mult lucrurile. Prima repriză a fost marcată de eliminarea portarului Nuno Claro, care a văzut direct cartonaşul roşu după o intrare criminală la Păun. Doi jucători ai Astrei scăpaseră spre poartă, Nuno Claro a ieşit în întâmpinarea lor şi l-a lovit cu piciorul în piept pe Păun.

În ciuda handicapului numeric, CFR Cluj a fost cea care a început în forţă repriza secundă, iar Traore a ratat deschiderea scorului în minutul 52, când Miron l-a blocat în ultimul moment. Patru minute mai târziu, Dubarbier a făcut o preluare de excepţie în careul advers, driblându-l totodată pe adversarul direct şi a şutat printre picioarele lui Miron.

Stăncioiu şi-a făcut apoi bine datoria în faţa lui Mihalache, în minutul 72, dar a avut şi noroc în minutul 89, când Cadu a respins greşit o minge în afara terenului, la o palmă de bara porţii.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 4. Panin (44. Stăncioiu '45) - 77. Deac, 6. G. Mureşan, 31. Dani, 7. Dubarbier -9. L. Traore (29. Didy '69), 99. Nei (16. Dario Flores '46). Antrenor: Antonio Conceicao.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 27. C. Vlaicu, 25. Crăciun (21. Cornea '60) - 8. Takayuki (6. Hatchi '65) - 16. V. Gheorghe, 18. Strătilă (15. Gafiţa '77), 14. G. Păun, 7. Paulinho - 11. Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli.