Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj păstrează avansul de trei puncte în fruntea Ligii I, după 2-0 la Iaşi. Dinamo calcă strâmb

08 Apr 2010   •   22:31

CFR Cluj a obţinut cea mai clară victorie din acest retur şi şi-a păstrat avansul de trei puncte în fruntea clasamentului Ligii I. Ardelenii au învins cu 2-0 la Politehnica Iaşi, în etapa a 26-a a Ligii I, şi sunt neînvinşi în ultimele şase partide.

Clujenii s-au impus prin golurile marcate de Nei, în minutele 75 şi 90+2, acesta fiind introdus de Andrea Mandolini pe teren în minutul 72. Brazilianul a ajuns la patru goluri în actuala stagiune, ambele reuşite de la Iaşi venin în urma unor acţiuni create de Ciprian Deac.

Presedintele CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a lăudat jocul echipei sale: "Am jucat foarte bine. Aşa arată o echipă ce se bate la titlu! Victoria asta nu înseamnă însă nimic. Trebuie să ramânem concentraţi şi atenţi la paşii următori".

Au evoluat echipele:
Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 30. Străuţ, 21. Mihajlov, 27. Nogo, 28. Munteanu (3. Costache '72) - 77. Ionescu (16. Viveiros '61), 5. Onicaş, 8. Ignatov - 26. Negru, 99. Badea (9. Bâlbă '78), 14. Păun. Antrenor: Petre Grigoraş

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar - 31. Dani, 6. Mureşan, 10. N. Dică - 8. Peralta (77. Deac '64) - 9. Traore (99. Nei '70), 85. Bud (23. Veloso '86). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Pandurii - Dinamo 0-0
În ultima partidă a etapei, Dinamo Bucureşti a remizat, scor 0-0, la Târgu Jiu, cu Pandurii şi se află acum la şase puncte în urma liderului.