Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj - Poli Iaşi 1-1. Ratări multe şi două goluri înscrise din penalty-uri

CFR Cluj - Poli Iaşi 1-1. Ratări multe şi două goluri înscrise din penalty-uri

05 Oct 2009   •   00:11

Meciurile din Europa League nu le-au priit formaţiilor româneşti. Trei dintre participantele noastre în competiţie au avut programate partide în campionat duminică şi niciuna nu a reuşit să câştige. Mai mult, toate cele trei formaţii - CFR Cluj, Steaua şi Dinamo - au încheiat cu acelaşi scor partidele de pe teren propriu: 1-1.

Dacă Steaua a remizat cu Bistriţa şi Dinamo cu Pandurii, CFR Cluj a fost ţinută în şah de Politehnica Iaşi, care a surprins în Gruia cu un joc pe alocuri ofensiv. Ambele goluri ale partidei au venit în urma unor lovituri de pedeapsă, dar CFR Cluj putea să marcheze lejer în alte două ocazii, dacă atacanţii ardelenilor erau mai concentraţi.

În minutul 6, Cristi Munteanu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Nei şi Cadu a transformat penalty-ul, şutând în dreapta lui Brăneţ, plecat pe colţul opus. Repriza s-a încheiat cu o ocazie mare în contul lui Peralta, care nu a reuşit să nimerească poarta din câţiva metri, după un schimb frumos de pase cu Traore.

În minutul 73, Alcantara l-a faultat pe Ionuţ Bâlbă în careu şi a văzut al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Atacantul ieşean a fost cel care a şi transformat penalty-ul, egalând pe tabela de marcaj. Trei minute mai târziu, Politehnica are şansa să dea lovitura de graţie, dar Nuno Claro intervine miraculos la două mingi în propriul careu.

Meciul s-a încheiat cu o ratare importantă pentru CFR Cluj, Didi trimiţând pe lângă poartă din apropierea goalkeeperului advers.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar - 23. Mara (77. Deac '59), 8. Peralta (2. Didi '75), 31. Dani 19. Culio - 99. Nei, 9. L. Traore (7. Dubarbier '52). Antrenor: Antonio Conceicao.

Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta, 28. L. Munteanu, 23. Ad. Ilie, 5. Pecnik - 7. Bersnjak - 18. R. Miclea (9. Bâlbă '69), 8. Ignatov, 27. V. Negru (13. Cr. Bratu '67), 10. Constantin - 11. Bujor (16. Viveiros '89). Antrenor: Petre Grigoraş.