Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj s-a calificat cu emoţii în finala Cupei României, după 2-1 cu Dinamo

CFR Cluj s-a calificat cu emoţii în finala Cupei României, după 2-1 cu Dinamo

14 Apr 2010   •   23:21

CFR Cluj s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala Cupei României şi poate obţine eventul în acest sezon, fiind totodată liderul Ligii I. Gruparea ardeleană a trecut în semifinale de Dinamo, pe care a învins-o cu 2-1 în manşa retur şi cu 3-2 la general.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, chiar dacă formaţia CFR Cluj a fost mai prezentă în atac şi a avut două mari ocazii prin Nicolae Dică şi Ciprian Deac. Fostul stelist a fost şi cel care a deschis scorul, după pauză, în minutul 51, când a primit o pasă pe culoar de la Traore şi l-a învins pe Munteanu cu un şut de la 15 metri.

Dinamo avea nevoie de un gol pentru a trimite meciul în prelungiri şi acesta a venit în minutul 74, când Adrian Cristea a şutat în bară, mingea a ajuns la Andrei Cristea, iar acesta a marcat din mijlocul careului mare, pe sub portarul Nuno Claro.

"Câinii" puteau forţa chiar şi calificarea în timpul regulamentar, pentru că gazdele jucau în inferioritate numerică din minutul 46, după eliminarea lui Edimar, însă CFR Cluj a rămas formaţia cea mai periculoasă. Traore a adus bucurie în rândul ardelenilor în minutul 78, când l-a învins pe Munteanu cu un şut din apropiere, ca urmare a unei lovituri libere de pe partea stângă, în timp ce Dinamo a ratat incredibil două şuturi în minutele suplimentare, când Nuno Claro a făcut minuni în poarta gazdelor.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 13. Piccolo, 15. Alcantara, 66. Edimar - 7. E. Dică, 6. Mureşan, 10. N. Dică (31. Dani '69), 19. Culio - 77. Deac (23. Veloso '53), 9. Traore (85. Bud '80). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Dinamo Bucureşti: 1. Munteanu - 14. Molinero (20. Ad. Cristea '70), 25. Scarlatache, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 8. Boştină (5. D. Kone '46), 10. Alexe - 17. An. Cristea, 9. Niculae (99. Niculescu '77). Antrenor: Cornel Ţălnar.