Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Chelsea - CFR 2-1. Drogba l-a liniştit pe Scolari, dar şi pe clujeni

Chelsea - CFR 2-1. Drogba l-a liniştit pe Scolari, dar şi pe clujeni

09 Dec 2008   •   23:16

Încurajată de peste 1.600 de suporteri pe Stamford Bridge, campioana României, CFR Cluj, a lăsat o impresie bună la ultimul ei meci în acest sezon al cupelor europene, deşi a pierdut partida cu Chelsea, scor 1-2. Scorul a fost deschis în minutul 40 de Salomon Kalou (foto), care a reluat din 6 metri o pasă primită de la Deco, după o acţiune de contraatac pornită de la Joe Cole.
În minutul 10 al reprizei secunde, CFR a reuşit totuşi să restabilească egalitatea, după o fază spectaculoasă încheiată cu lovitura de cap a lui Yssouf Kone. Atacantul CFR-ului a fructificat astfel centrarea de pe partea dreaptă de la Panin şi a înscris în poarta lui Petr Cech. Bucuruia clujenilor avea însă să dureze doar un sfert de oră, pentru că Drogba, intrat în locul lui Kalou, şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Atacantul ivorian a recepţionat o pasă a lui Joe Cole şi l-a învins pe Nuno Claro printr-un şut din interiorul careului mare.
Au evoluat echipele:
CFR Cluj
Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Pereira - Mureşan, Dani - Dubarbier (E. Kone 60), Trică (Peralta 72), Culio - Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.
Chelsea
Cech - Bosingwa, Alex, Terry, A. Cole - Mikel (Bridge 88) - J. Cole (Belletti 74), Deco, Ballack, Kalou (Drogba 65) - Anelka. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Alte rezultate:
Grupa A
AS Roma - Bordeaux 1-0 (Brighi 61, Totti 79)
Grupa B
Panathinaikos - Anorthosis 1-0 (Karagounis 69)
Werder Bremen - Inter Milano 2-1 (Pizarro 63, Rosenberg 81 / Ibrahimovic 88)
Grupa C
Barcelona - Şahtior 2-3 (Sylvinho 59, Burgos 83 / Gladky 31, 58, Fernandinho 76)
Basel - Sporting Lisabona 0-1 (Yannick 19)