Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României. CF Brăila a învins Viitorul la loviturile de departajare şi s-a calificat în optimi

Sursa foto: Foto: Mediafax
27 Sep 2012   •   18:55

Echipa CF Brăila, din Liga a II-a, a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare, formaţia Viitorul Constanţa, în 16-imile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în optimile competiţiei, informează Mediafax.

Centralul Iulian Călin a eliminat doi jucători, pe Dan Ignat de la CF Brăila, în minutul 19, şi pe Lucian Turcu de la Viitorul, în minutul 23.

Cristocea (Viitorul) a ratat un penalti în minutul 19, lovitura fiind acordată după eliminarea lui Ignat.

La loviturile de departajare, pentru CF Brăila au marcat Ochia, Sânmărtean, Puşcaşu, Bălţoi, L. Ivan, Spiridon şi a ratat Pungă. Pentru Viitorul au înscris Benzar, Gavra, Herea, Cârstocea, Vână, iar Vaştag şi Bălaşa au ratat.

În optimile de finală ale Cupei României - Timişoreana s-au mai calificat echipele Ceahlăul Piatra Neamţ, Concordia Chiajna, Dinamo Bucureşti, Petrolul Ploieşti, Oţelul Galaţi, Pandurii Târgu Jiu, FC Botoşani, CS Turnu Severin, Delta Tulcea, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov şi CFR Cluj.

Joi se mai dispută meciurile CSMS Iaşi - Astra Giurgiu, FC Rapid - Olimpia Satu Mare şi FC Steaua - FCM Târgu Mureş.