Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României: "U" Craiova - Gloria II Bistriţa 4-0 şi Poli Iaşi - Pandurii 3-1. Fraţii Costea fac spectacol

Sursa foto: florin costea
22 Sep 2009   •   23:49

Victorii concludente pentru formaţiile Univesitatea Craiova şi Politehnica Iaşi în meciurile disputate marţi cu Gloria Bistriţa II şi Pandurii Târgu-Jiu. Astfel, echipele antrenate de Eugen Neagoe şi Petre Grigoraş au câştigat accesul în faza optimilor de finală a Cupei României.
?U? Craiova ? Gloria II 4-0
Doar patru minute le-a trebuit oltenilor pentru a deschide scorul în cel mai uşor meci din acest început de sezon. Florin Costea a fost cel care a deschis tabela cu un şut plasat, iar Neagoe putea deja să spere la un debut fericit pe banca ?Ştiinţei?. Fratele său, Mihai Costea, a dublat avansul în minutul 26 cu un şut imparabil de la 20 metri. Până la pauză, scorul de devenit 3-0, datorită oportunismului lui Florin Costea, iar soarta partidei era pecetluită.
Ultima reuşită a meciului i-a aparţinut iar internaţionalului de tineret Mihai Costea, într-o seară perfectă pentru familia cu doi reprezentanţi în atacul echipei din capitala Olteniei, şi a venit în minutul 77.
Universitatea Craiova: Lung - Bădoi, Găman, Mitchell, Rose - Wobay, Dilevski, Trică, Firţulescu - Mihai Costea, Florin Costea

Gloria Bistriţa II: Botoşer - Wagner, Fizeşan, Demian, Drăguş, Mandea, Hlinca, An. Enescu, Ad. Pârvu, Diogo, Csaba Borbely
Poli Iaşi ? Pandurii Târgu-Jiu 3-1
Petre Grigoraş a reuşit să îl învingă pe Sorin Cîrţu şi echipa sa, Politehnica Iaşi, va juca în optimile de finală ale Cupei. Echipa moldoveană a dat dovadă de mai mult pragmatism şi a obţinut o victorie clară, în condiţiile în care la pauză scorul era deja de 2-0 pentru gazde. Golurile au fost marcate de Bratu (min. 24), Bujor (min 38) şi Bersnjak (90+2) pentru Iaşi şi Rusu (min 75) pentru gorjeni.
Poli Iaşi: 12. Pleşca - 30. Străuţ, 24. Straton, 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik - 13. Cr. Bratu, 7. Bersnjak, 26. V. Negru (80. Croitoru '52) - 11. Bujor, 9. Bâlbă (16. Viveiros '57), 10. Cr. Constantin (27. V. Frunză '73). Antrenor: Petre Grigoraş
Pandurii Târgu Jiu : 1. Stanca - 15. Ghindeanu, 16. Rusu, 28. Kutlacik, 3. Rada (23. Pleaşcă '57) - 19. Basara (2. Diaconu '40), 17. Nalaţi, 30. Dedu (20. Avramescu '73), 8. I. Stancu - 9. Tilincă, 11. Lazici. Antrenor: Sorin Cîrţu